Ankara Miyom Tedavisi

  Miyom tedavisi, rahimde ortaya çıkan ve ‘’miyom’’ olarak adlandırılan kitlelerin ortadan kaldırılmasıdır. Rahim, kadınların hem üreme sistemlerinde hem de vücutlarında çok önemli görevlere sahip olan bir organdır. Bu organda çeşitli sebeplere bağlı olarak zararlı kitle oluşumu gözlenebilir. Genelde tesadüfen fark edilen bu kitleler; âdet düzensizliğinden kısırlığa kadar uzanan pek çok şikâyete yol açabilirler. Miyomlar çoğu zaman iyi huylu kitleler olarak karşımıza çıkarlar. Ancak bazı nadir durumlarda kötü huylu (kanserli) bir yapıya da sahip olmaları mümkündür. Her iki durumda da miyomların zamanında ve gerektiği gibi tedavi edilmesi gerekir. Bu yazımızda ‘’Miyom tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Miyom neden oluşur?’’ ve ‘’Miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara miyom tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyomlar, rahimde görülen zararlı ancak çoğu zaman iyi huylu olan kitlelerdir. Bu kitleler genelde rutin jinekolojik muayeneler sırasında tesadüfen fark edilirler. Çünkü miyomlar pek çok kişide belirti vermeden meydana gelirler. İlerleyen durumlarda ise normalden daha şiddetli âdet sancılarına ve düzensiz âdet kanamalarına yol açabilirler. Hatta miyomların bazı kadınlarda kısırlığa da yol açabileceği bilinmektedir. Bu yüzden miyom tedavisi aksatılmamalıdır, doktorun tedavi önerileri dikkate alınmalı ve tedavi çalışmalarına erkenden başlanmalıdır.

  Miyom Tedavisi Nedir?

  Miyom tedavisi, miyomların yol açtığı şikâyetleri gidermek ve gerekirse miyomları rahimden çıkarmak için yürütülen tıbbi uygulamalardır. Ankara miyom tedavisi sırasında medikal yani ilaçlı uygulamalara başvurulabildiği gibi cerrahi operasyonlar da tercih edilebilir. Bunlarla birlikte, miyomların düzenli aralıklarla kontrol edilmesi de miyom tedavisinin bir parçası olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi miyomlar herhangi bir belirtiye veya şikâyete sebep olmadan da oluşabilirler. Buna rağmen ilerleyen dönemlerde hasta sağlığı için sorun teşkil edebilecek tablolara yol açmaları mümkündür. Bu yüzden gerek tedavi çalışmaları gerekse de düzenli doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

  Miyom Neden Olur?

  Miyomlar, genelde östrojen gibi önemli hormonların dengesinde meydana gelen sorunlar sebebi ile görülürler. Neredeyse her 5 kadından 1’inin hayatının bir döneminde miyom rahatsızlığından mustarip olduğu düşünülmektedir. Yani miyomların görülme oranı toplumda yüksektir. Genelde kalıtsal sebeplerin yol açtığı hormon dengesizliği ile görülen miyomlar; aşırı kilolu kadınlarda, menopoza girmemiş kadınlarda ve daha önce doğum yapmamış olan kadınlarda daha yaygın olarak ortaya çıkabilirler.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyom belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Adet kanamalarının normalden çok daha yoğun ve ağrılı olması.
  • Adet kanamalarının düzensiz veya normalden uzun sürmesi.
  • Cinsel birliktelikler sırasında ağrı hissi duyulması.
  • Sık idrara çıkma veya idrar kaçırma gibi mesaneye bası yaptığı durumlar.
  • Kabızlık gibi barsaklara bası yaptığı durumlar.
  • Karında ve kasık bölgesinde ağrı.
  • Kısırlık.
  • Kansızlık.

  Miyomlar çoğu zaman belirti vermeden meydana gelirler ancak belirti verdikleri durumda yukarıda saydığımız şikâyetlerin görülmesi olasıdır. Bu şikâyetlerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bahsettiğimiz belirtiler sebebi ile rahminde miyom olmasından şüphelenen hastalar bir an önce alanında uzman bir doktorla iletişime geçmelidirler. Böylece Ankara miyom tedavisi çalışmalarına vakit kaybetmeksizin başlanabilir.

  Miyom Kimlerde Görülür?

  Miyomlar, âdet döngüsü başlamış yani üreme çağında olan her bireyde görülebilir. Bununla birlikte bazı kişilerde miyom görülme riski daha fazladır. Bu kişiler:

  • Aşırı kilolu bireyler.
  • Aile bireyleri arasında miyom rahatsızlığı olan kişiler.
  • Doğum yapmamış olan bireyler.
  • Henüz menopoza girmemiş olan bireyler.
  • Östrojen dengesinde problemler olan bireyler.

  Miyom Tehlikeli Midir?

  Miyomlar çoğu zaman tehlikeli bir tabloya yol açmazlar. Ancak zaman içerisinde sebep oldukları şikâyetler, kadınların yaşam kalitelerini düşürebilir. Hatta bazı kadınlarda kısırlığa yol açarak bireylerin çocuk sahibi olmasını engelleyebilir. Miyomlar bu yönleri ile tehlikeli, rahatsız edici ve zararlı olabilirler. Bu yüzden rahminde miyom olan kadınlar, düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeli ve eğer doktor tarafından uygun görülmüşse tedavi olmalıdırlar.

  Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Miyom tedavisi sırasında başvurulan pek çok uygulama vardır. Bu uygulamalarının başında hastanın düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi yer alır. Bu kontroller sayesinde miyomların büyüme ve gelişim hızları incelenebilir. Böylece hastanın sağlığı açısından tehlikeli olan (genelde 5 santimetre çapından daha büyük veya yerleştiği yer itibarıyla sorun oluşturabilecek olan) miyomlar, miyom ameliyatı ile alınabilir. Miyom ameliyatı öncesinde doktor tarafından hastaya uygun bulunan ilaçlarla da medikal tedavi çalışmaları yürütülebilir.

  Miyom ameliyatı iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Açık miyom ameliyatı ve kapalı miyom ameliyatı olarak bilinen bu uygulamalardan biri, hastanın durumuna ve talepleri doğrultusunda seçilir. Daha sonra ise özel cerrahi kesi uygulamaları ile rahme ulaşılır, rahimde yer alan miyomlar alınır. Miyom ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu yüzden hastalar ağrı hissi duymazlar.

  ‘’Miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Açık miyom ameliyatı nedir?’’, ‘’Kapalı miyom ameliyatı nedir?’’ gibi sorularınız için sitemizde yer alan Miyom Ameliyatı isimli yazıyı inceleyebilirsiniz. Böylece laparoskopik miyom ameliyatı ve kapalı miyom ameliyatının avantajları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Miyom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen miyomlar, zaman içerisinde büyüyerek kısırlık gibi çok ciddi tablolara yol açabilirler. Kısırlığın yanı sıra âdet kanamalarında yol açtıkları olumsuzluklar da artarak devam edebilir. Miyomlar sebebi ile çoğu kadın, normalden ağrılı adet kanaması ve adet düzensizliği gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlar, gündelik yaşamı epey olumsuz etkileyebilmektedirler.

  Ankara Miyom Tedavisi Fiyatları 2024

  Miyom tedavisi sırasında pek çok tıbbi uygulamaya başvurulabilir. Tedavinin bu uygulamalardan hangileri ile yapılacağına göre Ankara miyom tedavisi fiyatları değişiklik gösterebilir.

  Ankara miyom tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın hastalıkları doktoru Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button