4 Boyutlu Ultrason Afyon

40 haftalık süreçte anne adayları bebeklerinin gelişiminin her aşamasına tanıklık etmek istemektedir. Bizler de Afyon 4 boyutlu ultrason için kliniğimizde anne adaylarını karşılamakta ve yavruları ile kavuşmalarını sağlamaktayız. 4 boyutlu ultrason merkezleri içerisinde başarılı şekilde süreci sürdüren ekibimiz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

4 Boyutlu Ultrason Nedir?

Görüntüleme yöntemleri içinde en çok tercih edilen teknik olan ultrasonun çalışma prensibi kulağın duyamayacağı frekans aralığındaki ses dalgalarının üretilmesiyle prob sayesinde dokuya yollanması durumudur. Dokuya yollanan dalgalar sonucunda da monitör üzerinde bebeğiniz görüntülenmektedir. Son yıllarda endüstriyel ve bilgisayar sektörünün gelişmesiyle daha da teknolojik bir hal alan ultrason son olarak 4 boyutlu teknolojisi ise anne baba adaylarının karşısına çıkmaktadır. Ve bu gelişme asla durmadan daha da değişim göstermesi adına çalışmalara devam edilmektedir.

Geleneksel 2 boyutlu ultrasonlarda ses yansımaları düz olarak gelirken, üç boyutlu ultrasonlarda belirli açılarla olmakta ve böylelikle dokular ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmektedir. 3 boyutlu ultrasona zaman boyutu eklendiğinde (real time) ise dört boyutlu ultrason adını alır. 3 boyutlu ultrasonda bebeğin hareketleri gecikmeli olarak gözlenirken yeni 4 boyut teknolojisi sayesinde bebeğin hareketleri aynı anda görülebilmektedir 4 boyutlu ultrasonda bebeğinizin hareketlerini, gülümsemesini, dilini çıkarmasını, parmağını emmesini, esnemesini veya kaşlarını çatmasını eş zamanlı olarak görebilirsiniz

4 Boyutlu Ultrason Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Tercih Edilmelidir?

Afyon’da 4 boyutlu ultrason hizmeti almak isteyen anne-baba adaylarının en çok sorduğu sorulardan biri de “4 boyutlu ultrason hangi haftalarda yapılır?” sorusudur. Bebeği 4 boyutlu ultrasonla sağlıklı ve net bir şekilde görüntülemek için en iyi haftalar gebeliğin 26-30. haftaları arasıdır. 26 haftanın altında bebeğin cilt altı yağ dokusu az olduğu için güzel görüntü alınmaz. 30. haftadan sonra da bebeğin yeri daraldığı ve pelvise doğru indiği için net görüntü alınamayabilir.

Dört boyutlu ultrasonda iyi görüntü alabilmek için bazı kriterler gerekir. Öncelikle bebeğin yüzünün bize dönük olması gerekir. Ayrıca bebeğin yüzü ile rahim duvarı arasında yeterli miktarda sıvı olması gerekir. Eğer bebeğin yüzü arkaya dönükse, başı aşağı inmişse veya suyu yeterli değilse net görüntü alınamaz. Bu durumlarda net görüntü alabilmek için sizden sağa veya sola dönmeniz istenebilir. Ya da biraz dolaştıktan sonra veya tatlı bir şeyler yedikten sonra 4 boyutlu ultrason tekrarlanabilir.

4 Boyutlu Ultrasonun Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Öncelikle 4 boyutlu ultrason almadan önce gereken tüm tıbbi testleri yaptırmalısınız. Ultrasonun her türü tıbbi bir prosedüre tabidir ve az öncede bahsettiğimiz gibi farklı ses dalgaları titreşerek bir cihaz yardımı ile anne karnında geçer ve monitör üzerinde bebeğinizin görüntüsünü verir. Bu sayede bebek hareket ettikçe aileler görüntüleri net bir şekilde görmektedir. Ultrason yönteminde ağrı hissedilmez. 4 boyutlu ultrason Afyon içinde yaşayan ebeveynler tarafından oldukça tercih edilen bir yöntemdir ve kliniğimizde uygulanmaktadır. Dört boyutlu ultrasonun en büyük avantajı bebeğin görüntülerinin anında ekrana yansıtılmasıdır. Gözünü açarken, kaşını çatarken göreceğiniz bebeğinizin sağlık durumu ile ilgili bilgi alırken özellikle anne adayları psikolojik olarak oldukça rahatlamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda 2 boyutlu ultrason gibi 4 boyutlu ultrasonun da bebeğe zararlı olmadığı gösterilmiştir. Daha önce belirttiğimiz gibi ultrason ses dalgası ile çalışır. Radyasyon veya zararlı madde içermediği için bebeğe teratojen etkisi yoktur.

4 Boyutlu Ultrason Testi Neleri İçermektedir?

4 boyutlu ultrason merkezleri dört boyutlu ultrason testlerinde bebeğin rahim içindeki sergilediği hareketlerin görüntüsünü almayı amaçlamaktadır. 4 boyutlu ultrason tekniği ses dalgalarını kullanarak uygulanmaktadır. Bu durum canlı video izlemeye eş değer bir etki yaratmaktadır. Kullanılan 4 boyut teknolojisi sayesinde bebeğinizin görüntüsünü eş zamanlı görüp bebek ile anne adayı arasında daha erken bağın kurulması sağlanabilmektedir.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

4 boyutlu ultrason fiyatları hakkında kesin bir fiyat belirtmek ebeveyn adaylarını yanıltacak bir tutum olacaktır. Bunun sebebiyse merkez ve kliniğe göre fiyatların değişmesi olup bazı merkezlerde görüntüleme öncesinde bir takım testlerin uygulanmasıdır. 4 boyutlu ultrason fiyatları Afyon içinde klinik ve hastaneler arası değişikliğe uğrarken en doğru bilgiyi seçeceğiniz merkezden alabilirsiniz. 4 boyutlu ultrason fiyatları Afyon 2024 için belirlenen bir skalaya tabi olurken genelde her merkez kendi fiyatlandırması ve verdiği hizmet üzerinden gerçekleştirdiği ücretlendirme yöntemini uygulamaktadır.

4 Boyutlu Ultrasonun Klasik Ultrason Yönteminden Farkı Nedir?

Oldukça yüksek görüntü kalitesine sahip olan dört boyutlu ultrason, bebeğinizin tüm hareket ve uzuvlarını görüntülemektedir. Tıbbi olarak dört boyutlu ultrasonun 2 boyutlu ultrasona göre verdiği ekstra bilgi çok fazla değildir. Sadece yarık damak, yarık dudağı tespit etmede ve bazı doğuştan sakatlıklarda 4D Ultrason daha faydalıdır. Ancak her ne kadar dört boyutlu yöntemle görüntüleme yapılsa da mutlaka iki boyutlu ultrason ihmal edilmemelidir. Çünkü dört boyutlu taramalar bebeğin tüm uzuvlarını, yüzünü net gösterse de iç organların araştırılmasında 4 boyutlu ultrason yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple 4 boyutlu ultrason merkezleri içerisinde yer alan merkezimizde 4 boyutlu taramaların yanında iki boyutlu taramaları da mutlaka yapmaktayız.

Afyon’da 4 Boyutlu Ultrason Nerede Yaptırılır?

Gelişmekte olan teknolojiler tıp dünyası ile buluştuğunda oldukça pahalı fiyatlarla faaliyet göstermektedir. Bu sebeple de 4 boyutlu ultrason gibi cihazlar oldukça pahalı olduğu için önceleri çok az merkezde bulunmaktaydı. Sonraları ise Afyon 4 boyutlu ultrason konusunda bir çok merkezde ve klinikte uygulanmaya başlandı. Bizler de merkezimizde sizlere 4 boyutlu ultrason hakkında genel bilgi, bu yöntemin sizlere sağladığı faydalar ve 4 boyutlu ultrason fiyatları Afyon için bilgilendirme yapmaktayız.

Call Now Button