Ankara Doğal Doğum

  İlk defa anne olmuş bireyler, doğumu her ne kadar zor olsa da hayatlarındaki en keyifli anlardan biri olarak tanımlarlar. Doğum süreci genelde hamileliğin 37. ila 41. haftaları arasında başlar. Bu tarihlerin öncesinde, gebelik takibi veya doğum koçluğu kapsamında doğum yöntemine karar verilebilir. Hastalar, doğal doğum olarak bilinen doğum yöntemine eğitimle hazırlanabilirler. Doğal doğumu, normal doğum veya diğer vajinal doğumlarla karıştırmamak gerekir. Doğal doğumda, doğum sürecinde zorunda kalınmadığı sürece müdahale edilmez. Anne yönlendirilir, gerekli telkinlerde bulunulur, gerek görülürse çeşitli ilaç uygulamalarına başvurulabilir. Baba da bu süreçte annenin yanındadır. Ancak doğal doğum, ideal olarak annenin biyolojik olarak başlattığı, yürüttüğü ve başarılı bir şekilde sonlandırdığı doğum sürecidir. Bu süreçte annenin vücudunda birtakım özel hormonlar salgılanır. Bahsi geçen hormonlar anne ve bebek arasında kuvvetli bir bağ oluşmasını sağlarlar. Bu yüzden doğal doğum, özellikle de son zamanlarda oldukça sık tercih edilen bir doğum yöntemi haline gelmiştir. Yazımızın devamında ‘’Doğal doğum nasıl olur?’’, ‘’Doğal doğum süt üretimini arttırır mı?’’ ve ‘’Doğal doğumun avantajları nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara doğal doğum hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; doğal doğum alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum Nedir?

  Mümkün olan en az dış müdahaleyle yapılan doğumlar, doğal doğum olarak isimlendirilir. Doğal doğum süreci genel olarak iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan ilkinde doğum vajina yoluyla gerçekleşir ve zorunda kalınmadığı sürece hiçbir tıbbi müdahalede bulunulmaz. Yalnızca yönlendirmelerde ve telkinlerde bulunulur. Diğeri de aynı şekilde vajina yoluyla gerçekleşen bir doğumdur, ancak bunda anne adayına bölgesel anestezi uygulanır. Böylece anne adayının doğum sırasında ağrı hissi duyması engellenmiş olur.

  Doğal Doğumun Diğer Doğum Yöntemlerinden Farkı Nedir?

  Doğal doğumun, sezaryen veya diğer normal doğumlardan en önemli farkı pek çok sürecin kendiliğinden, biyolojik olarak gerçekleşmesine izin verilmesidir. Normal vajinal doğumlarda, her ne kadar sezaryende olduğu kadar yapılmasa da tıbbi müdahalelerde bulunulur. Doğal doğumda ise sancıların doğal olarak başlaması beklenir, anneye zorunda kalınmadıkça ilaç verilmez, herhangi bir cerrahi işlemde bulunulmaz. Ancak süreç boyunca anne doktor kontrolündedir. Doğumu nasıl yöneteceği konusunda sürekli bilgilendirilir. Doğal doğum, yalnızca biyolojik süreçler dahilinde gerçekleştiği için diğer doğum yöntemlerine göre önemli avantajları vardır.

  Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

  Doğal doğumun en önemli avantajı, tüm sürecin hormonlar ve biyolojik fonksiyonlar tarafından yürütülmesidir. Sancılar, bazı özel hormonların salgılanması ile başlar. Bu hormonlar vajinayı ve anne vücudunun geri kalanını da doğuma hazırlar. Vücut tam anlamıyla, doğum yaptığının farkına varır. Bu farkına varış hali bazı ikincil biyolojik olayları da destekler. Mesela süt üretimi diğer doğum yöntemlerine kıyasla daha hızlı gerçekleşir. Bahsettiğimiz hormonların bir diğer özelliği ise anne ile bebek arasında kuvvetli bir bağ oluşmasını sağlamaktır. Bu bağ, gebelik sonrası süreçler için oldukça önemlidir.

  Özetlemek gerekirse Ankara doğal doğum sayesinde annenin süt üretimi desteklenmiş, arttırılmış olur. Bununla birlikte anne ile bebek arasında özel bir bağ kurulması sağlanır.

  Doğal Doğuma Hazırlık Süreci Nasıldır?

  Doğal doğuma hazırlık sürecinde ilk olarak anne, doğal doğumun detayları hakkında bilgilendirilir. Bu sürecin nasıl işleyeceği, öncesinde, doğum anında ve sonrasında neler yapılacağı hakkında anneye bilgi verilir. Annenin, doğal doğuma hem psikolojik hem de bedensel olarak hazırlanması için çeşitli uygulamalar yapılır. Elbette baba da bu sürecin birincil aktörlerinden biridir. Anneye destek olması için babadan da yardım alınır. Her zaman söylendiği gibi doğal doğum; anne, baba, doktor ve sağlık çalışanlarıyla gerçekleşen bir ekip işidir.

  Doğal Doğum Nasıl Yapılır?

  Doğal doğum genel olarak üç aşamadan meydana gelir. Bu aşamalar sırasında anne, doktor tarafından özenle yönlendirilir. Gerek duyulmadıkça herhangi bir ilaç uygulamasına veya cerrahi işleme başvurulmaz.

  • Doğal doğumun birinci evresinde sancılar doğal olarak başlar. Yaklaşık 8 ila 10 dakikada bir tekrar eden bu sancılar, doğumun başladığının işaretidir. Bebeğin başı, doğum kanalının girişine baskı yapmaya başlar ve sıvı kesesi açılmış olur. Doğal doğumun ilk aşaması, doğumun en uzun aşamasıdır.
  • Doğum kanalı hızla genişlemeye başlar. Bu genişlik hemen hemen 10 santimetre civarındadır ve bu, doğumun gerçekleşmesi için yeterli bir genişliktir. Annede görülen sancılar sıklaşmaya başlar. Ortalama olarak her iki dakikada bir sancılar tekrar eder. Bu evrede hem bebeğin kalp atışları hem de annenin durumu sık sık kontrol edilir. Doktor, anneyi yönlendirir. Anneden güçlü bir şekilde ıkınması istenir. En nihayetinde doğum gerçekleşir ve bebek hızlı bir kontrolden geçtikten sonra annenin kucağına verilir.
  • Bu süreçte plasentanın tamamen vücuttan çıkması sağlanır. Anneye gerekli bakımlar uygulanır. Vajinada kanama ve yırtılma varsa bunlara yönelik tedavi çalışmaları yapılır.

  Ankara Doğal Doğum Fiyatları 2024

  Doğal doğum pek çok yönüyle diğer doğum yöntemlerinden daha avantajlıdır. Anne ve annenin vücudu tüm süreç boyunca doğum yaptığının farkındadır. Bu yüzden doğum sırasında salgılanan hormonlar; süt üretimini hızlandırır, anne ve bebek arasında kuvvetli bir bağ oluşmasını sağlarlar. Doğal doğum sırasında yapılan işlemlere, doğuma hazırlık aşamalarına ve benzer faktörlere göre 2024 Ankara doğal doğum fiyatları değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde doğum sonrasında yapılan tedavi uygulamaları da doğal doğum ücretinde değişikliklere sebep olabilmektedir.

  Ankara doğal doğum fiyatları, doğal doğuma hazırlık ve benzer konularda bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan telefon numarasını arayarak Ankara’da kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button