Ankara Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı

  Tıp bilimi ve teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde doğum kontrol amacıyla kullanılan yöntemler de epey gelişmiştir. Bu yöntemler, gebeliği ne ölçüde engelledikleri, nasıl yapıldıkları ve istenildiği takdirde gebeliğe yeniden fırsat verip vermeyecekleri gibi konularda birbirlerinden ayrılırlar. Halk arasında en çok bilinen doğum kontrol yöntemleri; doğum kontrol hapları, spiral kullanımı ve prezervatif kullanımıdır. Bunlara ek olarak tüp bağlama ismiyle bilinen özel bir yöntem daha vardır.  Tüp bağlama yöntemi sayesinde, sperm ile yumurta hücresinin buluşması kalıcı olarak engellenir. Sperm yumurtayı dölleyemez ve dolayısıyla da gebelik gerçekleşmez. Bu yöntem istenmeyen gebelikleri engelleme konusunda oldukça başarılıdır. Tüp bağlama ameliyatının gebeliği engelleme başarısı %99 civarındadır, yani bireyin gebe kalması pratik olarak neredeyse imkânsızdır. Yazımızın devamında ‘’Kapalı tüp bağlama ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Tüp bağlama sonrası istenildiğinde hamile kalınabilir mi?’’ ve ‘’Kapalı tüp bağlama ameliyatının avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara kapalı tüp bağlama ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz 

  Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Nedir?

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı, en başarılı doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu işlem sırasında sperm ile yumurta hücresi arasında bağlantı oluşturan tüpler, özel cerrahi teknikler yardımı ile kesilir, bağlanır ve yakılarak kapatılır. Böylece spermler yumurta hücresine ulaşamaz ve döllenme gerçekleşmez. Bu da en nihayetinde gebeliği önler. Hasta talebi dahilinde bağlanan tüpleri yeniden açmak mikrocerrahi yöntemleri ile mümkündür. 

  Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Neden Yapılır?

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı, istenmeyen gebeliklerin etkili bir şekilde önlenmesi amacıyla yapılır. Dişi üreme sistemi, birbirleri ile bağlantılı ve uyum içerisinde çalışan organlardan meydana gelir. Bu organlar arasındaki bağlantı, belli ölçülerde kısıtlandığı takdirde gebeliğin oluşması engellenmiş olur. Tek defalık bir işlem olması ve oldukça etkili olması sebebi ile diğer doğum kontrol yöntemlerine kıyasla avantajlıdır.

  Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı, yeterince çocuk sahibi olduğunu düşünen veya bundan bağımsız olarak çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlara uygulanabilir. Buna ek olarak genetik olarak aktarılması muhtemel bir hastalık varsa, gebelik anne adayı için sağlık riskleri taşıyorsa veya dişi üreme sistemi organları ile ilgili bir rahatsızlık söz konusuysa da tüp bağlama ameliyatı yapılabilir.

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı reşit olan bireylere yapılmaktadır. Eğer sonrasında bir gebelik planı varsa tüpler yeniden açılabiliyor olmasına rağmen bu işlem önerilmez. Her ne kadar tüpler yeniden açılabiliyor olsa da kapalı tüp bağlama ameliyatının doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

  Tüp Bağlama Adet Düzensizliği Yapar Mı?

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı âdet düzensizliğine yol açmaz. Bu işlem sırasında âdet düzenini etkileyen doğal mekanizmalara, hormon dengelerine ve benzer faktörlere müdahale edilmez. Böylece kadınlar, normal bir şekilde regl olmaya devam edebilirler.

  Tüp Bağlama Menopoza Neden Olur Mu?

  Tüp bağlama ameliyatı ile menopoz yaşı arasında bir ilişki yoktur. Yani Ankara tüp bağlatma ameliyatı erken menopoza sebep olmaz. Kadınlar, tüp bağlatma işlemi sonrasında âdet olmaya devam ederler. Bu tarz yanılgılar genelde yanlış anatomi – fizyoloji bilgisinden veya halk arasındaki söylentilerden kaynaklanmaktadır. Tüp bağlama işlemi sırasında bireyin hormon dengesine veya âdet döngüsünü kontrol edilen mekanizmalara müdahale edilmez.

  Tüp Bağlama Ameliyatı Sonrası Yeniden Hamile Kalınabilir Mi?

  Tüp bağlama ameliyatı sonrası, tüplerin yeniden açılması ile hamile kalmak mümkündür. Yani tüp bağlama ameliyatı kalıcı olarak doğurganlık kaybına veya kısırlığa yol açmaz. Bu yanılgı da aynı şekilde, halk arasında çıkmış olan söylentilerden kaynaklanmaktadır. Ancak tüp bağlatma ameliyatı öncesi şu faktör detaylı olarak gözden geçirilmelidir: tüpler yeniden açılsa bile kişinin doğurganlığında az miktarda bir azalma görülebilir. Bu da gebe kalmak için daha fazla deneme yapılması gerekebileceği anlamına gelir. 

  Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı öncesi hastalar, operasyon ve operasyonun detayları hakkında bilgilendirilirler. Daha sonra ise operasyonun tarihi belirlenir.

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Anestezinin türüne, hastanın taleplerine ve genel sağlık durumuna göre karar verilir. Bu operasyon kapalı ameliyat teknikleri ile yani laparoskopik olarak yapılır. Hastanın göbek bölgesine, boyutları hemen hemen 1 santimetre civarında olan, küçük kesiler yapılır. Bu kesiler yardımı ile hedef bölgelere bir mikro kamera ve cerrahi işlemlere olanak sağlayan küçük cihazlar gönderilir. Daha sonra ise fallop tüpleri bağlanır. Operasyon, göbek bölgesindeki minik kesilerin kapatılmasıyla son bulur. Ankara tüp bağlatma ameliyatı hemen hemen yarım saat içerisinde son bulur. Bu süre kişiden kişiye bir miktar değişiklik gösterebilir. 

  Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı tüp bağlama ameliyatı sonrası hastalar, dinlenmeleri için özel bir odaya alınırlar. Hastanın durumuna göre bir gecelik hastane yatışı gerekebilir, aynı gün taburcu olma seçeneği de bulunmaktadır. İlk birkaç gün operasyon bölgesinde ve karın civarında ağrı görülmesi normaldir. Ağrı hemen hemen 2 gün içerisinde azalarak kaybolur. Bu uygulama kapalı yani laparoskopik cerrahi yöntemleri ile yapıldığı için iyileşme süreci oldukça konforlu ve kısadır. İyileşme süreci boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Havuz ve hamam gibi umumi mekanlardan uzak durulmalıdır.

  Doktor tavsiyelerine uyulduğu sürece hastalar hızlı ve istikrarlı bir şekilde iyileşme gösterirler.

  Ankara Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara kapalı tüp bağlama ameliyatı fiyatları, operasyonun detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir.

  Ankara kapalı tüp bağlatma ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button