Ankara Histeroskopi

  Dişi üreme sistemi oldukça gelişmiş ve kompleks bir yapıya sahiptir. Bu sisteme dahil olan organlar birbirleri ile uyum içerisinde çalışarak bireyin sağlıklı ve doğurgan bir vücuda sahip olmasını sağlarlar. Rahim, dişi üreme sistemini meydana getiren organların başında gelmektedir. Üreme çağında olan kadınlarda, ay içerisinde rahim sürekli bir değişim halindedir. Bu değişim sırasında rahim duvarı kalınlaşır ve yumurta hücresinin döllenmesi gerçekleşmezse yeniden incelir. İncelmenin yaşandığı bölgelerdeki fazla dokular, âdet kanamaları sırasında kan ile birlikte vücuttan atılır. Kadınlar rahim kaynaklı pek çok hastalığa yakalanabilirler. Bu hastalıklardan bazıları âdet düzeninin bozulmasına, sebebi bilinmeyen kanamalar görülmesine veya kısırlık gibi ciddi sorunlara yol açabilirler. Hatta bazı durumlarda rahim ve rahim çevresinde kanserli oluşumlar da görülebilir. Ankara histeroskopi olarak bilinen ileri görüntüleme uygulaması sayesinde; rahim kaynaklı pek çok hastalık tespit edilebilir. Bu hastalıkların neden ortaya çıktığı araştırılabilir, hatta operatif histeroskopi olarak bilinen işlemle bahsettiğimiz hastalıklar tedavi edilebilir.

  Yazımızın devamında ‘’Histeroskopi neden yapılır?’’, ‘’Histeroskopi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Ankara histeroskopi fiyatları nedir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara histeroskopi uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Histeroskopi Nedir?

  Histeroskopi, rahim ve rahim ağzında bulunan yapısal bozuklukların, hastalıkların ve anormal durumların araştırılması için kullanılan görüntüleme uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde sebebi bilinmeyen vajinal kanamalar, kısırlık ve âdet düzensizliği gibi pek çok rahatsızlık araştırılabilir. Rahim ve çevresi; miyomlar, polipler ve daha pek çok kitle açısından detaylı olarak incelenebilir. Hatta bazı durumlarda, histeroskopi sırasında direkt olarak bu kitlelere müdahale edilebilir. Hastalıkların detaylı olarak araştırılması ve bölgenin özenle incelenmesi; ileride uygulanacak olan tedavilerin başarısı ve isabeti için çok büyük bir önem taşır. Unutmamak gerekir ki iyi bir tedavi ancak isabetli bir teşhis ile mümkün olabilir. Bu yüzden histeroskopi kadın hastalıkları açısından çok önemli bir uygulamadır.

  Histeroskopi Hangi Amaçla Yapılır?

  Şu gibi amaçlar doğrultusunda histeroskopi uygulamasına başvurulabilir:

  • Kısırlık gibi hastalıkların sebebinin araştırılması.
  • Rahimde yer alan miyom ve polip gibi anormal kitlelerin incelenmesi, gerektiği durumlarda bu kitlelere direkt olarak müdahale edilmesi.
  • Rahim içerisinde yer alan yapısal bozuklukların, anormalliklerin ve sorunların incelenmesi.
  • Sebebi bilinmeyen vajinal kanamaların araştırılması.
  • Sebebi bilinmeyen âdet düzensizliğinin araştırılması.
  • Spiral veya bazı durumlarda belli yabancı cisimlerin vajinadan çıkarılması.
  • Rahim kanseri tedavisi sırasında rahmin incelenmesi.
  • Rahimden doku örneği alınması.
  • Tekrarlayan düşüklerin neden kaynaklandığının tespit edilmesi, riskli gebelik durumlarının değerlendirilmesi.

  Görüldüğü üzere histeroskopi uygulaması pek çok amaç doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bu yüzden kadın hastalıklarının teşhisinde ve tedavisinde çok büyük rol oynayan bir uygulamadır.

  Histeroskopi Çeşitleri Nelerdir?

  Histeroskopi türleri genel olarak ikiye ayrılır. Bunlardan ilki ofis histeroskopi olarak bilinir. Ofis histeroskopi, rahimde bulunan rahatsızlıkları yalnızca araştırmak, incelemek ve teşhis etmek amacıyla kullanılmaktadır. Diğer histeroskopi çeşidi ise operatif histeroskopi ismiyle bilinir. Operatif histeroskopi, teşhis ve tedavi uygulaması amacıyla kullanılmaktadır. Operatif histeroskopi sayesinde rahimde bulunan bazı rahatsızlıklara müdahale etmek, rahimdeki şüpheli oluşumlardan doku örneği almak mümkündür.

  Histeroskopi Kimlere Yapılabilir?

  Histeroskopi için herhangi bir yaş sınırlandırması bulunmamaktadır. Yani üreme çağında olan tüm bireylerde, pek çok hastalığın teşhisi ve tedavisi için histeroskopiye başvurulabilir. Hasta için zahmetsiz bir uygulama olduğu için herhangi bir ciddi tehlike taşımamaktadır. Yani bu yönüyle de farklı sınırlandırmalara sahip değildir. Doktorunuz zaten her türlü tıbbi uygulama öncesinde, sizin işlem için uygunluğunuzu değerlendirecektir. 

  Histeroskopi Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi uygulamasının tüm detayları doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Uygulama, teşhis ve araştırma amacıyla yapılıyorsa lokal anestezi tercih edilir. Ancak operatif histeroskopi yani tedavi amaçlı histeroskopi uygulanacaksa kısa süreli genel anesteziye başvurulabilir. Her iki durumda da hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

  İşlem sırasında hastanın vajina duvarları, spekulum isimli özel bir aparat yardımı ile aralanır. Daha sonra ise özel solüsyonlar yardımı ile vajina ve çevresi temizlenir. Hastanın rahmine, görüntüleme işlemini mümkün kılan serum benzeri, zararsız bir sıvı enjekte edilir. En nihayetinde ise histeroskopi kamerası vajina yolu ile rahme ulaştırılır. Böylece gerekli görüntüleme işlemleri yapılmış olur. Eğer tedavi uygulamaları da işleme eşlik edecekse çeşitli cerrahi aparatlara da yer verilebilir.

  Histeroskopi işlemi genelde yarım saat içerisinde son bulur. Ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

  Histeroskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Histeroskopi uygulaması sonrası hastalar, genelde aynı gün taburcu olurlar. Ancak bazı durumlarda 1 geceliğine hastanede misafir edilmeleri de mümkündür. Ofis histeroskopi uygulaması muayenehane şartlarında da yapılabilir. Bu durumda hasta birkaç saat dinlendirilip gözlem altında tutulur. Sonrasında evine rahatlıkla gönderilebilir. Uygulama sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken bazı özel durumlar vardır. Mesela doktorun önerdiği süre boyunca duş alınmamalıdır, cinsel ilişkiden uzak kalınmalıdır ve ağır fiziksel aktivitelere ara verilmelidir.

  Ankara Histeroskopi Fiyatları 2024

  Ankara histeroskopi fiyatları, yapılan işlemin kapsamına ve amacına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden net bir histeroskopi ücretinden bahsetmek maalesef ki mümkün değildir.

  Ankara histeroskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button