Vajinismus Tedavisi Ankara

  Sağlıklı bir cinsel yaşam romantik ilişkilerin gidişatı için çok önemlidir. Cinsel birlikteliklerin hem kişilerin genel sağlığı hem de psikolojileri üzerinde olumlu etkileri vardır. Ancak bazı kişilerde, cinsel işlev bozukluklarına bağlı olarak verimli ve sağlıklı birliktelikler gerçekleşemez. Bu cinsel işlev bozuklukları arasında, kadınlarda en sık görülenlerden biri vajinismustur. Vajinismus Ankara, bireyin cinsel birleşme anında kendini istemsiz olarak kasması ve istemsizce kasılan vajinal kaslar sebebi ile de birlikteliğin gerçekleşememesidir. Bu rahatsızlık psikolojik, sosyolojik ve sosyokültürel sebeplerden ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus tedavisi Ankara, bu sebepler özenle araştırılarak, kişiye ve çifte özel tedavi planları yapılarak gerçekleştirilir.

  Vajinismus tedavisi Ankara, bu sebepler özenle araştırılarak, kişiye ve çifte özel tedavi planları yapılarak gerçekleştirilir. Bu tedavi çeşitli egzersizler, telkinler ve psikolojik destek gibi uygulamalar içerebilir. Eğer sorun, fizyolojik temelliyse farklı tedavi seçenekleri de değerlendirilebilir. Bu yazımızda ‘’Vajinismusun nedenleri nelerdir?’’, ‘’Vajinismus nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Vajinismusa ne iyi gelir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara vajinismus tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, cinsel birliktelik sırasında vajinal kasların istemsiz olarak kasılması, dolayısıyla da cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur. Oldukça yaygın bir cinsel işlev bozukluğu olan vajinismus, pek çok farklı sebepten ortaya çıkabilir. Vajinismus olan bireylerde, vajinal kasların kasılması kişinin kendi kontrolü altında gerçekleşmez. Yani kişi her ne kadar cinsel birliktelikte bulunmak istese de bahsettiğimiz kasılmaya engel olamaz. Günümüzde çeşitli egzersizlerle ve telkin çalışmaları ile vajinismusu tedavi etmek mümkündür.

  Vajinismus Ankara Neden Olur?

  Vajinismusun pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları fizyolojik (bedenle ilgili), bazıları psikolojik, bazıları ise sosyokültürel temellidir. Çoğu zaman farklı türde olan nedenler birlikte bulunur ve kişide vajinismus görülür. Vajinismus tedavisinde bu nedenlerin belirlenmesi çok önemlidir.

  Vajinismusun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

  Vajinismusun psikolojik nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Daha önce olumsuz bir cinsel deneyim yaşamış olmak.
  • Fiziksel, sözlü veya psikolojik istismara uğramış olmak.
  • Kaygı ve korku bozuklukları.
  • Bilgi eksikliği
  • Daha önceki bir kadın hastalığı tedavisinde veya jinekoloji muayenesinde travmatik bir olay yaşamış olmak.
  • Partnerin zorlayıcı bir tutum sergilemesi.

  Birçok psikolojik rahatsızlık, çeşitli sosyokültürel altyapılarla da birleşince vajinismusa yol açabilmektedir.

  Vajinismusun Fizyolojik Nedenleri Nelerdir?

  Vajinismusun fizyolojik sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Pelvik enfeksiyonlar.
  • Hymende (kızlık zarında) yapısal bozukluklar.
  • Vajinal mantarlar.
  • Vulvar vestibulit sendrom.
  • Bartholin kisti.

  Bu rahatsızlıklar cinsel birleşmeyi zorlu, ağrılı ve kimi durumlarda imkânsız hale getirebilirler. Vajinismus da bu gibi hastalıklar sebebi ile ortaya çıkabilmektedir.

  Vajinismusun Sosyokültürel Nedenleri Nelerdir?

  Vajinismusun sosyokültürel sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Cinsellik hakkında yanlış bilgilendirilmiş olmak.
  • Cinsellik hakkında yeterince bilgilendirilmemiş olmak.
  • Cinsel konularda kapalı, baskıcı bir ailede yetişmiş olmak.
  • Cinselliğin utanılacak, korkulacak veya sakınılacak bir şey olduğunu düşünmek.
  • Nispeten sosyal olarak kapalı bir toplumda büyümüş olmak.
  • İlk gece korkusu ve bekâret kavramına sağlıklı olmayan ölçülerde önem verilmesi.

  İçinde büyüdüğümüz toplum çocukluğumuzdan yetişkinliğimize kadar tüm yaşamımızı etkileyebilir. Vajinismus, bu yüzden soskültürel sebeplerden de ortaya çıkabilmektedir.

  Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

  Vajinismus genelde iki farklı grup altında değerlendirilir. Bunlardan ilki primer vajinismus yani birincil vajinismus olarak bilinir. Diğeri ise sekonder vajinismus yani ikincil vajinismus adıyla anılır.

  Primer Vajinismus Nedir?

  Birincil Vajinismus Nedir?

  Primer vajinismus, daha önce bir cinsel deneyimi olmamış kadınlarda görülen vajinismus türüdür. Primer vajinismus rahatsızlığı olan kişiler genelde yalnızca cinsel birlikteliklerden değil, vajinaya herhangi bir şeyin girmesinden çok korkarlar. Bu da cinsel birleşme ile birlikte bazı jinekolojik muayeneleri de zorlaştırabilir.

  Sekonder Vajinismus Nedir?

  İkincil Vajinismus Nedir?

  Sekonder vajinismus, daha öncede cinsel birleşmede bulunmuş olan kadınlarda görülen vajinismus türüdür. Bu kişiler her ne kadar geçmişte cinsel birliktelikte bulunabilmiş olsalar da çeşitli sebeplerden yeniden ilişki kuramazlar. Bu durum genelde ağrılı doğumlar, kötü cinsel deneyimler ve cinsel istismar gibi sebeplerden ortaya çıkar. Ankara vajinismus tedavisinde, vajinismus çeşidinin belirlenmesi tedavi için oldukça önemlidir.

  Vajinismus Nasıl Geçer?

  Vajinismus bazı kişilerde kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Diğer kişilerde ise uzman desteği gerekebilir. Evde vajinismus tedavisi kapsamında yapılan bazı uygulamalar, bireylerin cinsellikten daha da korkmalarına ve çekinmelerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka bir uzmandan danışmanlık alınması önerilir. Böylece hem çiftler arasında sağlıklı iletişim yolları kurulabilir hem de kadınların cinsel birlikteliklere karşı duyduğu ‘’anlamsız’’ korku giderilebilir.

  Vajinismus Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Vajinismus tedavisinde muayene ve hastayı dinleme süreci çok önemlidir. Bu süreç kapsamında vajinismusa yol açmış olabilecek nedenlerin tamamı değerlendirilir. Daha sonra ise şüphelenilen nedenler çerçevesinde bir tedavi planlaması oluşturulur. Bu tedavi planı kapsamında, çiftler arasında sağlıklı diyalog yolları kurulabilir. Böylece vajinimusa yol açmış olabilecek bazı anlaşmazlıklar giderilebilir. Hastaya çeşitli egzersizler yardımı ile cinselliğin korkulacak bir şey olmadığı gösterilebilir, bu egzersizlere yapıcı telkinler de eşlik edebilir. Eşlerin her ikisi de cinsel yaşam hakkında detaylı ve doğru bir şekilde bilgilendirilebilir. Böylece vajinismus, adım adım ancak kararlı bir şekilde tedavi edilebilir.

  Ankara Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2024

  Vajinismus özellikle de yeni evlenmiş çiftler arasında oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık cinsel birliktelikleri imkânsız hale getirebilir, çiftler buna bağlı olarak tartışmalar ve sorunlar yaşayabilirler. Günümüzde çeşitli egzersiz, telkin ve bilgilendirme çalışmaları ile vajinismusu tedavi etmek mümkündür. Ankara vajinismus tedavisi fiyatları, yapılan uygulamaların kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir.

  Ankara vajinismus tedavisi ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button