Labioplasti Ankara

  Vajina gerek işlevi gerekse de görünümü bakımından kadınlar için çok önemlidir. Vajinayı meydana getiren dokular, birlikte uyum içerisinde çalışarak vajinanın; cinsel birleşmeyi ve doğum gibi olayları mümkün kılan bir yapıya sahip olmasını sağlarlar. Vajina dudakları da bu dokular arasında en önemlilerindendir. Vajiinal dudaklar, labia majör (dış dudaklar) ve labia minör (iç dudaklar) olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Genel olarak görevleri; vulvayı (vajinanın dışarıdan görünen kısmı), klitorisi ve benzer yapıları dış tehditlere karşı korumaktır. Vajina dudakları, zaman içerisinde doğum ve ilerleyen yaş gibi sebeplerden sarkabilirler. Bazı genetik özellikler sebebi ile de vajina dudaklarının sarkık, eşit olmayan bir görünüme sahip olması mümkündür. Bahsettiğimiz görünümü gidermek, vajina dudaklarını eşit, simetrik ve estetik açıdan çekici bir görünüme kavuşturmak için yapılan operasyona labioplasti Ankara denir.

  Ankara Labioplasti ameliyatı sayesinde vajina dudakları kısaltılabilir ve küçültülebilir. Böylece halk arasında ‘’barbie vajina’’ olarak tabir edilen vajina görünümü elde edilebilir. Bu yazımızda ‘’Vajinal dudak ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Labioplasti ameliyatı öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ ve ‘’Labioplasti ne demek?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara labioplasti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, genital estetik alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan  randevu alabilirsiniz.

  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti, vajinal dudaklardaki yıpranmayı, eşitsizliği ve sarkmaları gidermek için başvurulan cerrahi bir operasyondur. Labioplasti ameliyatı sayesinde vulvada (vajinanın dışarıdan görünen kısmı) yer alan iç ve dış dudaklar eşitlenir. Vajina dudaklarına daha estetik ve çekici bir görünüm kazandırılır. 

  Labioplasti Neden Yapılır?

  Labioplasti, vajina dudaklarında zaman içerisinde meydana gelen yıpranmayı, sarkmayı ve eşitsizliği ortadan kaldırmak için yapılır. Bazı kişiler, genetik olarak da eşit olmayan ve sarkık yapıda olan vajina dudaklarına sahip olabilirler. Bu durum da labioplasti ameliyatı ile giderilebilmektedir. Labioplasti ameliyatı öncesi hastanın talepleri dikkatle dinlenir. Daha sonra ise bu talepler doğrultusunda ne gibi değişiklikler yapılacağına karar verilir. Yani labioplasti ameliyatı, vajina dudaklarının bireyin talebine göre yeniden şekillendirilmesi için yapılır. 

  Vajina Dudakları Neden Sarkar?

  Vajina dudakları pek çok sebepten sarkabilmektedir. Sarkmanın en önemli nedenlerinden biri genetiktir. Bazı kişiler genetik olarak daha sarkık yapıda olan vajina dudaklarına sahiptirler. Bazı kişilerde ise vajina dudakları; doğum, fiziksel aktiviteler, yanlış epilasyon uygulamaları  ve ilerleyen yaş gibi sebeplerden sarkabilir. Vajina dudaklarının sarkık bir görünüme sahip olması çoğu zaman doğaldır ve herhangi bir sağlık sorununa işaret etmez. Ancak bazı kişiler bu görünümden rahatsız olabilmekte, vajina dudaklarının görünümünü beğenmeyebilmektedir. Bazen de uzayan ve büyüyen dudaklar vajinal girişi kapatarak tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olabilmektedirler. Bazı hastalar ise sürtünme ve tahrişten rahatsız olabilirler. Bu kişiler Ankara labioplasti ameliyatı olarak bilinen uygulamaya başvurabilirler.

  Labioplasti Kimlere Yapılabilir?

  Labioplasti ameliyatı, 18 yaşını doldurmuş olan her kadına yapılabilmektedir. Bu operasyon sırasında bireyin ‘’bekâretine’’ herhangi bir şekilde zarar verilmez. Tüm işlemler vajinanın dış bölgesinde, yani vulva çevresinde gerçekleşir. 18 yaşından küçük olan bireylere labioplasti operasyonu önerilmemektedir. Bunun sebebi, neredeyse tüm dokularda olduğu gibi vajinal dokuların da ergenliğin sonuna kadar gelişmeye devam ettiğinin düşünülmesidir. Reşit olan bireyler gönül rahatlığı ile labioplasti ameliyatı yaptırabilirler.

  Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Labioplasti Nasıl Yapılır?

  Labioplasti ameliyatı, lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Her iki anestezi uygulamasında da hastaların ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmiş olur. Operasyon sırasında özel kesi ve dikiş teknikleri kullanılarak vajina dudakları şekillendirilir. Lazer uygulamaları da labioplasti için rahatlıkla kullanılabilir.Vajina dudakları kısaltılabilir, fazla deri dokusu alınarak sarkma giderilebilir ve dudaklar arasında eşit, simetrik bir denge kurulabilir. Ankara labioplasti ameliyatı genelde 30 ila 45 dakika içerisinde son bulur. Ancak bazı durumlarda bu süre bir miktar değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi, her hastanın farklı talepleri olabilmesi ve bu taleplerin ameliyatın süresini etkileyebilmesidir.

  Labioplasti Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

  Labioplasti ameliyatı öncesi sonrası süreçler doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Öncelikle hastanın vajinal dudakları muayene edilir. Daha sonra ise hastanın talepleri dinlenir. Elde edilen veriler eşliğinde labioplasti ameliyatının detayları planlanır. Gerekirse hudoplasti ve renk açma gibi operasyonlar da plana da dahil edilir.

  Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Labioplasti sonrası hastalar birkaç saat boyunca hastanede veya klinikte gözetim altına alınırlar. Bu sürede anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Birkaç saatlik dinlenme sürecinin ardından hastalar taburcu edilirler.

  Labioplasti ameliyatı diğer genital estetik ameliyatlarına kıyasla epey konforlu bir iyileşme sürecine sahiptir. Hastalar birkaç günlük dinlenmenin ardından gündelik yaşamlarına dönebilirler. Elbette dokuların tamamen iyileşmesi daha uzun sürmektedir. Tam iyileşme yaklaşık 30 ila 45 gün içerisinde gerçekleşmiş olacaktır.

  Gerek operasyonun kısa sürmesi gerekse de hastaların aynı gün taburcu olabilmeleri sebebi ile labioplasti ameliyatı oldukça fazla tercih edilen bir operasyondur.

  Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Labioplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı vajinal bölgenin temizliğine dikkat edilmelidir. Bölgenin kuru ve temiz kalmasına özen gösterilmelidir.
  • Operasyon sonrası vajinal bölgede hafif kızarıklık ve şişlik görülmesi normaldir. Bu kızarıklık ve şişlikler birkaç gün içerisinde azalarak kaybolurlar. Doktor önerisine göre bölgeye soğuk uygulama yapılabilir. Böylece kızarıklık ve şişlik daha çabuk geçecektir.
  • Operasyon sonrası bir ay kadar havuz, hamam ve benzeri kamusal alanlarda bulunmamak gerekir. Bu gibi alanlar ameliyat sonrası hassaslaşmış olan vajinal dudak çevresinde enfeksiyonlara yol açabilirler.
  • Operasyon sonrası doktor önerisine göre yaklaşık 1 ay kadar cinsel birliktelikte bulunmamak gerekir.
  • Operasyon sonrası tam iyileşme sağlanana kadar ağır işlerden; zorlayıcı ve yorucu sporlardan uzak kalınması önerilir.

  Doktorunuz, labioplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Ankara Labioplasti Fiyatları 2024

  Ankara labioplasti fiyatları, operasyonun kapsamına ve gerçekleştiği sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterebilir.

  Ankara labioplasti fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, genital estetik alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button