Ankara Aşılama Tedavisi

  Günümüzde her on kişiden birinde veya her beş çiftten birinde kısırlığa rastlamak mümkündür. Yaşam tarzlarının değişmesi, beslenme alışkanlıklarının farklılaşması ve zararlı alışkanlıklarda meydana gelen artışla birlikte bu oran gitgide artmaktadır. Kısırlık hem erkek hem de kadın birey kaynaklı olabilmektedir. Bu yüzden kısırlık tedavisinde çiftlerden her ikisi de detaylı muayenelerden ve kontrollerden geçerler. Bahsettiğimiz muayeneler sonrasında çiftler için en uygun kısırlık tedavisi yöntemi seçilir. Bu yöntemler arasında en sık kullanılanlardan biri aşılama tedavisidir. Aşılama tedavisi sayesinde baba adayından alınan kaliteli spermler direkt olarak anne adayının kaliteli yumurta hücreleri ile buluşturulabilir. Bu yazımızda ‘’Aşılama tedavisi nasıl yapılıyor?’’, ‘’Aşılama tedavisi ne kadar sürüyor?’’ ve ‘’Aşılama tedavisi ne zaman başlar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Aynı zamanda aşılama tedavisinden bahsetmeden önce kısırlık ile ilgili önemli bilgiler aktaracağız.

  Ankara aşılama tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Kısırlık Nedir?

  Kısırlık, çiftlerin bebek sahibi olmasını engelleyen, görece yaygın bir rahatsızlıktır. 12 ay boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkide bulunan çiftlerde, gebelik görülmezse kısırlıktan şüphelenilebilir. Anne adayının yaşı 35’in üzerindeyse 6 aylık korunmasız ve düzenli ilişkide gebelik gözlenmemesi; kısırlık şüphesi için yeterlidir. Çünkü 35 yaşından sonra kadınların doğurganlıklarında yavaş yavaş azalma görülür. Bu yüzden kısırlık nedenlerinin araştırılması veya kısırlık tedavisi için 1 yılı beklemeye gerek yoktur.

  Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

  Erkeklerde kısırlık sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Sperm sayısının düşük olması.
  • Sperm kalitesinin düşük olması.
  • Spermlerin hareket kabiliyetlerinde düşüklük olması.
  • Spermlerde yapısal bozukluklar ve şekil bozuklukları bulunması.
  • Testis damarlarında anormal miktarda genişleme bulunması (varikosel).
  • Diyabet hastalığı (Şeker hastalığı).
  • Hormonal bozukluklar.
  • Azospermi olarak ifade edilen, menide canlı sperm bulunmaması anlamına gelen hastalık.
  • Sperm kanallarında tıkanma meydana gelmesi.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.

  Erkeklerde kısırlığa yol açan süreçlerin pek çoğu aşılama tedavisi kapsamında, çeşitli laboratuvar işlemleri ile atlanabilmektedir. 

  Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

  Kadınlarda kısırlık sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Polikistik over sendromu.
  • Rahimde miyom olması.
  • Çikolata kistleri.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Rahimde polip olması.
  • Obezite veya aşırı kilo.
  • Yumurtalık rezervlerinin az olması.
  • Hormonlarla alakalı bozukluklar.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.
  • İlerleyen yaş.

  Ankara aşılama tedavisi sayesinde kadınlarda kısırlığa yol açan bazı süreçler atlanabilmekte, kadınların çok daha kaliteli yumurta hücresi üretmesi sağlanabilmektedir. Bu da sağlıklı bir gebelik ihtimalini kayda değer ölçüde arttırmaktadır. 

  Aşılama Tedavisi Nedir?

  Aşılama tedavisi, çiftlerde kısırlığa yol açan bazı süreç ve faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavidir. Bu tedavide baba adayından alınan sağlıklı sperm hücreleri, olgunlaşmasını sağlıklı bir şekilde tamamlamış olan yumurta hücresine aşılanır. Aşılama tedavisinde döllenme işlemi anne adayının rahminde gerçekleşir. Yani dışarıda döllenen yumurta hücresi anne adayının rahmine yerleştirilmez. Aşılama tedavisi günümüzde en sık kullanılan modern kısırlık tedavilerinden biridir.

  Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  Aşılama tedavisi; spermlerin kalitesi, hareket kabiliyeti; yumurta hücresinin olgunluğu gibi konularla alakalı kısırlık rahatsızlığı bulunan her çifte uygulanabilir. Elbette bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Genel olarak bahsetmek gerekirse Ankara aşılama tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan ve çocuk sahibi olmak isteyen herkese uygulanabilmektedir. Oldukça güvenli, teknolojik ve gelişmiş bir tedavi olması açısıyla çok sık tercih edilmektedir. 

  Aşılama Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

  Aşılama tedavisi, aşılama işlemi başına yaklaşık %20 civarında bir başarı oranı sunar. Bu başarı oranı, aşılama işleminin 2 ila 3 defa kadar tekrarlanması ile %80-%90 civarına kadar çıkabilmektedir. Bu sayede aşılama tedavisi olan çiftlerin pek çoğu çocuk sahibi olabilmektedir. Eğer aşılama tedavisi ile başarı sağlanamazsa tüp bebek tedavisi denenebilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Tüp Bebek Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Aşılama tedavisinin belli aşamaları vardır. Tedavi, genel olarak bu aşamalar takip edilerek yapılır.

  Aşılama Tedavisi Aşamaları

  • İlk aşamada anne adayının yumurtalıkları çeşitli ilaçlar ile uyarılır. Böylece yumurta hücrelerinin büyümesi, gelişmesi ve olgunlaşması sağlanır.
  • İkinci aşamada, gelişen yumurta hücrelerine çatlatıcı iğne uygulaması yapılır.
  • Üçüncü aşamada baba adayından sağlıklı ve kaliteli sperm hücreleri alınır.
  • Dördüncü aşamada ise bu sperm hücreleri, ultrason gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılarak anne adayının rahmine aşılanır.
  • Son aşama ise bir süre sonra gebelik testi yapılması ve tedavinin başarılı olup olmadığının anlaşılmasıdır.

  Bahsettiğimiz aşamalar ve aşamaların detayları doktor tarafından çiftlere özel olarak planlanır. Yani Ankara aşılama tedavisi tamamen çiftlere ve kişilere özel bir tedavidir.

  Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer?

  Aşılama tedavisi hemen hemen 15 gün kadar sürmektedir. Bu 15 günlük süre bazında baba adayı, yalnızca sperm örneği vermesi için çağrılır. Anne adayı ise çeşitli ilaç uygulamaları ve ultrason görüntülemesi için 3 ila 4 defa çağrılabilir. 15 günün sonunda, aşılamanın gerçekleşmesi ile Ankara aşılama tedavisi son bulur.

  Aşılama Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Aşılama tedavisi sonrası karın ve kasık bölgesinde bir miktar ağrı görülebilir. Bu ağrı geçicidir. Hastalara aşılama tedavisi sonrası düzenli olarak dinlenmeleri, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmaları önerilir. Sosyal yaşamlarına, çalışma yaşamlarına ve gündelik işlerine devam etmelerinde bir sakınca yoktur. Doktorlar, aşılama tedavisi sonrası iyileşme süreci ve benzer konular hakkında hastalarını bilgilendireceklerdir.

  Ankara Aşılama Tedavisi Fiyatları 2024

  Aşılama tedavisi fiyatları; tedavinin uygulandığı kliniğe, zamana ve tedavi şartlarına göre kişiden kişiye değişebilir.

  Ankara aşılama tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button