Ankara Tüp Bebek Tedavisi

  Kısırlık, her geçen gün daha da yaygınlaşan ciddi bir rahatsızlıktır. Çiftlerin çocuk sahibi olmasını engelleyen bu rahatsızlık, erkek veya kadın kaynaklı olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda hem erkekten hem de kadından kaynaklanabildiği de bilinmektedir. Genel olarak bahsetmek gerekirse neredeyse her 5 çiftten birinde kısırlık görülmektedir. Genel olarak toplumda  yaygın bir rahatsızlık olan kısırlık, günümüzde pek çok farklı şekilde tedavi edilebilir. Bu tedavilerin başında aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi Ankara gelir. Her geçen gün yenilenen, modernize edilen ve başarı oranları artan bu tedaviler sayesinde neredeyse her çift çocuk sahibi olabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Tüp bebek tedavisinin avantajları nelerdir’’, ‘’Tüp bebek tedavisi sonrası süreçler nasıldır?’’ ve ‘’Tüp bebek tedavisi tekrarlanabilir mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Tüp Bebek Ankara Nedir?

  Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin en sık tercih ettiği tedavi uygulamalarından biridir. Bu uygulama sırasında anne adayının yumurta hücresi ve baba adayının sperm hücresi kullanılır. Laboratuvar ortamında döllenen yumurta 3-5 gün boyunca anne vücuduna benzer ortamda büyütülüp, özel işlemler yardımı ile anne adayının rahmine yerleştirilir. Böylece kısırlığa yol açan pek çok süreç atlanmış ve çiftlerin bebek sahibi olma şansları arttırılmış olur.

  Kısırlık Nedir?

  Kısırlık, bireylerin doğurganlıklarını ve üreme kabiliyetlerini sınırlayan, görece yaygın bir rahatsızlıktır. Günümüzde her on kişiden birinde kısırlık gözlenmektedir. Bu istatistiği çiftler üzerinden değerlendirdiğimizde her beş çiftten birinde kısırlık görülebilmektedir. Teknolojide ve tıp biliminde gerçekleşen gelişmeler, etkilerini kısırlık tedavisinde de göstermişlerdir. Günümüzde başta aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi olmak üzere pek çok gelişmiş kısırlık tedavisi bulunmaktadır.

  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Erkeklerde kısırlık sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Sperm sayısında düşüklük.
  • Sperm kalitesinde düşüklük.
  • Spermlerin hareket kabiliyetlerinde düşüklük.
  • Spermlerde yapısal bozukluklar ve şekil bozuklukları bulunması. Bu durumun, spermlerin yumurtayı dölleme kapasitelerini azaltması.
  • Testis damarlarında genişleme görülmesi.
  • Diyabet hastalığı (Şeker hastalığı).
  • Bazı hormonsal bozukluklar.
  • Menide canlı sperm bulunmaması manasına gelen Azospermi hastalığı.
  • Sperm kanallarında meydana gelen tıkanmalar.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.

  Erkeklerde kısırlığa yol açabilen pek çok faktör vardır. Bu faktörler, yumurtanın döllenme sürecindeki bazı önemli mekanizmaları olumsuz etkilerler. Ankara tüp bebek tedavisi sırasında bahsettiğimiz mekanizmalar laboratuvar ortamında taklit edilebilir ve yumurtanın döllenmesi sağlanabilir.

  Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda kısırlık sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Polikistik over sendromu.
  • Rahimde miyom olması.
  • Çikolata kistleri.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Rahimde polip olması.
  • Obezite veya aşırı kilo.
  • Yumurtalık rezervlerinin az olması.
  • Hormonlarla alakalı bozukluklar.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.
  • İlerleyen yaş.

  Görüldüğü üzere yaygın olarak rastlanan pek çok kadın hastalığı kısırlığa yol açabilmektedir. Bazı durumlarda hastalar, kısırlığa ek olarak bu hastalıkların yol açtığı diğer belirtileri de deneyimleyebilirler. Gerek kısırlığın gerekse de bahsetmiş olduğumuz belirtilerin ortadan kaldırılması için bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmesi önerilir. 

  Tüp Bebek Tedavisi Ankara Neden Yapılır?

  a Tüp bebek tedavisinde birincil amaç annenin sağlıklı bir şekilde olgunlaşmış yumurtalar üretmesi, babanın da kaliteli spermler üretmesidir. Anne adayından alınan yumurta hücresi, baba adayının menisinden özenle seçilen sperm hücreleri ile birleştirilir. Döllenen yumurta daha sonra ise annenin rahmine yerleştirilir. Böylece çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi amaçlanır.

  Ankara Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları Nedir?

  Tüp bebek tedavisi sırasında, çiftlerde kısırlığa yol açıyor olması muhtemel olan pek çok biyolojik süreç; laboratuvar ortamında yapay olarak taklit edilebilir. Böylece diğer tedavilere kıyasla çok daha başarılı bir uygulamadır. Tüp bebek tedavisi öncesinde, kısırlığın nedenlerini araştırmaya yönelik oldukça kapsamlı incelemeler yapılır. Bu incelemeler ışığın tedavinin detayları belirlenir. Tüp bebek tedavisinin bir diğer önemli avantajı ise çiftler için epey zahmetsiz olmasıdır. Uygulama sırasında kesinlikle zahmetli cerrahi uygulamalara başvurulmaz. 

  Tüp Bebek Tedavisi Ankara Kimlere Yapılabilir?

  Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan her çifte uygulanabilir. Spermlerin yapısı, hareket kabiliyetleri; tubal hasar (tüplerde tıkanma) gibi sebeplerden ortaya çıkan veya nedeni bilinmeyen kısırlık durumlarında sıkça tercih edilmektedir. Bu gibi rahatsızlıkları olan bireyler, alanında uzman bir hekimin de önerisiyle gönül rahatlığıyla tüp bebek tedavisi yaptırabilirler.

  Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

  Tüp bebek tedavisinin başarı oranını belirleyen en önemli faktör anne adayının yaşıdır. Eğer anne adayı 35 yaşının altındaysa, tüp bebek tedavisinin başarı oranı %60’lar civarındadır. Bu oran kısırlık sorunu olmayan bir kadının ay içerisinde gebe kalma oranından neredeyse iki kat fazladır. Anne adayının yaşı 35’in üzerine çıktığında, elbette doğurganlıkta da belli oranda düşüklük yaşanır. 40’lı yaşlara varıldığında tüp bebek tedavisinin başarı oranı %20- %30 civarlarındadır. Bu yüzden tüp bebek tedavisinin erken yaşlarda tercih edilmesi önerilir.

  Tüp Bebek Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

  Tüp bebek tedavisi tekrarlanabilen bir uygulamadır. Kaç defa tekrarlanabileceği konusunda herhangi bir sınırlandırma yoktur, ancak istatistiksel olarak kadınların %95’inden fazlası 3. tekrara gerek kalmadan gebe kalmaktadır. Bununla birlikte çoğu zaman ilk denemede gebelik gerçekleşir.

  Ankara Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Tüp bebek tedavisinin ilk aşamasında, anne adayının kaliteli ve çok sayıda yumurta üretimini tetikleyecek ilaçlar reçete edilir. Aynı şekilde baba adayının da mümkün olduğunda kaliteli spermler üretmesi için bazı uygulamalara başvurulur, belli yaşam tarzı değişiklikleri yapılması istenir.

  Yumurta üretimi gerçekleştikten sonra, çatlama iğnesi olarak bilinen enjeksiyon uygulamasına başvurulur. Ardından ise sağlıklı bir olgunluğa erişmiş olan yumurta hücreleri anne adayından alınır. Bu süreçte baba adayından da meni örneği alınır. Alınan spermler laboratuvar ortamında özel yöntemler kullanılarak yıkanır. Aralarından en kaliteli ve sağlıklı olanları, yumurta hücresini döllemek üzere özenle seçilir. Seçilen spermler, genelde mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta hücresine enjekte edilir. Döllenme gerçekleştikten sonra, döllenmiş olan yumurta (zigot) hızla bölünmeye ve gelişmeye başlar. Yeterli olgunluğa eriştiğinde ise embriyo transferi olarak bilinen özel işlemle anne adayının rahmine yerleştirilir.

  Tüp Bebek Yapıldıktan Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

  Embriyo transferi olarak bilinen, tüp bebek tedavisinin son aşamasından yaklaşık 12 gün sonra bireyin hamile kalıp kalmadığı anlaşılabilir. Eğer gebelik gerçekleşmişse anne adayının kanında bazı hormonlara rastlanır. Bu hormonlar, kendilerini idrarda da belli edebilirler. Çeşitli testler yardımı ile bireyin gebe kalıp kalmadığını öğrenmek mümkün olur.

  Ankara Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2024

  Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan çiftler tarafından en sık tercih edilen tedavi uygulamalarından biridir. Bu tedavi, diğer kısırlık tedavilerine kıyasla çok daha fazla başarı oranı vaat etmektedir. Tüp bebek tedavisi fiyatları, tedaviye eşlik eden bazı uygulamalara ve tedavinin gerçekleştiği sağlık merkezine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ankara tüp bebek tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button