Kadın Doğum Uzmanı Ankara

  Dişi üreme sistemi onlarca karmaşık organdan, dokudan ve bunların uyum içerisinde çalışmasını sağlayan mekanizmalardan meydana gelir. Ancak bu organlar ve biyolojik mekanizmalar her zaman sağlıklı ve uyumlu bir şekilde çalışamazlar. Bazı durumlarda hiç beklenmedik sorunlar yaşanabilir. Rahim ve yumurtalıklarda kistler oluşabilir, âdet döngüsü gibi önemli döngülerde düzensizlikler gözlenebilir, hormon dengesi bozulabilir. Tüm bu sağlık sorunları hastaların yaşam kalitesini düşüren şikâyetler yol açabilirler. Kadın doğum uzmanı Ankara gerek bu hastalıklar konusunda gerekse de nasıl tedavi edildikleri hakkında yüksek eğitim alırlar.

  Böylece hastalarını özenle ve dikkatle muayene edebilir, belirtileri tanıyabilir, kesin teşhis için gerekli testleri seçebilirler. Tanılama sürecinin ardından hastalıkları, hastanın genel durumuna en uygun ve en başarılı şekilde nasıl tedavi edebileceklerini bilirler. Yazımızın devamında ‘’En sık rastlanan kadın hastalıkları nelerdir?’’, ‘’Kadın doğum uzmanları ne yapar?’’ ve ‘’Ankara rutin jinekoloji muayeneleri neden önemlidir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Sitemizde yer alan telefon numarasından bize ulaşabilir, Ankara’da kadın doğum uzmanı olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan randevu alabilirsiniz.

  Kadın Doğum Uzmanı Nedir?

  Jinekolog Ankara Nedir?

  Kadın hastalıkları, kadın hastalıklarının tedavisi ve doğum alanında uzmanlık eğitimi almış olan doktorlara kadın doğum uzmanı denir. Kadın hastalıkları ve doğum olarak da bildiğimiz alan tıp dilinde jinekoloji ismiyle anılmaktadır. Bu yüzden kadın doğum doktorlarına jinekolog da denilmektedir. Ankara jinekoloji doktorları, 6 yıllık tıp eğitiminin ardından kadınların üreme sistemi, bu sistemde görülebilecek hastalıklar, doğum ve gebelik gibi konular hakkında 4 ila 5 seneyi bulabilen uzmanlık eğitimi alırlar. Bu eğitim, onların jinekoloji alanında uzman olarak anılmasını sağlar.

  Kadın Doğum Uzmanları Hangi Konularda Eğitim Alır?

  Kadın doğum uzmanları, her hekim gibi 6 yıllık tıp eğitimi alırlar. Daha sonra ise uzmanlıklarını yapacakları alanı seçerler. Bu alan jinekolojidir. Jinekoloji üzerine uzmanlık yapan doktorlar kadınlara özel biyolojik olaylar, yalnızca kadınlarda görülebilen bazı hastalıklar, bu hastalıkların tedavisi, gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçler hakkında özel eğitim alırlar. Böylece bilinen pek çok kadın hastalığını teşhis edebilir, isabetli teşhis süreçlerinin ardından hastaya en uygun tedavi çalışmalarını yürütebilirler.

  Kadın Doğum Uzmanı Ankara Hangi Hastalıklara Bakar?

  Ankara kadın doğum uzmanları neredeyse tüm kadın hastalıklarını teşhis edebilir ve tedavi edebilirler. Kadın doğum uzmanlarının sıkça ilgilendiği kadın hastalıkları ve özel durumlar şunlardır:

  • Yumurtalık kistleri.
  • Çikolata kistleri, endometriozis.
  • Menopoz döneminde ortaya çıkan rahatsızlıklar.
  • Vajinal akıntı ve vajinal kaşıntı.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • Rahimde görülen miyom ve polip gibi kitleler.
  • Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, diğer dişi üreme sistemi organlarını tutan kanserler.
  • Riskli gebelik.
  • Düşük.
  • Kürtaj.
  • Doğal doğum.
  • Sezaryen doğum.
  • HPV ve genital siğiller.
  • Kısırlık.
  • Âdet düzensizliği.
  • Rahim içi anormallikler, rahim içi yapışıklık.

  Görüldüğü üzere kadın doğum uzmanları, pek çok hastalığın yanı sıra gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerle de ilgilenebilmektedirler. 

  Kadın Doğum Uzmanı Ankara Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Size uygun bir doktor seçimi yapmak gerek muayene süreçleriniz gerekse de tedavi süreçleriniz için oldukça önemlidir. Doktorların tamamı sıkı, kaliteli ve disiplinli bir eğitimden geçer. Bu eğitim, onları alanlarında bilimsel otorite kılar. Ancak bazı doktorlar, sizin için diğerlerinden daha uygun olabilir. Bu durum yalnızca aldıkları eğitimin kalitesinden veya tecrübelerinden kaynaklanmaz. Asıl belirleyici olan faktör size olan yaklaşımlarıdır. Mesela riskli gebelik takibi veya gebelik takibi gibi kadın doğum hizmetleri uzun soluklu süreçlerdir. Bu süreçte neredeyse her hafta doktorla görüşmek gerekebilir. Hastalar, bu hassas dönemlerinde; yapıcı, ilgili, tecrübeli ve özverili doktorlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden doktor seçimi çok önemlidir. Yani kısaca Ankara en iyi kadın doğum doktorları: sizi, sizin sorunlarınızı ve rahatsızlıklarınızı en iyi anlayan; bu sorunlara en yapıcı ve uygun çözümleri üreten doktorlardır.

  Rutin Kadın Doğum Uzmanı Ankara Muayeneleri Neden Önemlidir?

  Pek çok kadın hastalığı ilk süreçlerde belirti vermeden ortaya çıkarlar. Mesela miyom, polip ve kist gibi oluşumlar yıllarca belirti vermeden gelişebilirler. Bu yüzden erken dönemde fark edilmeleri çok zordur. Genelde rutin jinekoloji muayeneleri sırasında teşhis edilirler. Eğer bu muayeneler aksatılıyorsa, hasta ancak kötü belirtilerle karşılaştığı zaman bir sorun olabileceğinden şüphelenir. Bu süre zarfında bahsettiğimiz kitleler gelişir ve tedavileri kıyasla zorlaşır. Yani birey, erken tedavi şansını kaybetmiş olur. Bu yüzden rutin kadın doğum muayenelerini aksatmamak gerekir. Uzmanlar tarafından 6 ayda bir rutin bir muayene yaptırılması önerilir.

  Ankara Kadın Doğum Uzmanı Muayene Fiyatları 2024

  Kadın doğum uzmanları pek çok hastalığı tedavi edebilirler; muayene süreçlerinde ise hastanın şikâyetlerine yönelik testler ve tetkikler yaparlar. Bu tetkikler sonucu elde edilen bilgiler ışığında özel tedavi planları yapılır. Yani Ankara kadın doğum uzmanı muayene ücreti 2024 yapılan işlemlere göre değişiklik gösterebilir. Sitemizde yer alan telefon numarasından bize ulaşabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button