Ankara Polikistik Over Sendromu Tedavisi

  Hormonlar vücudumuzdaki pek çok döngüyü, sistemi ve biyolojik mekanizmayı kontrol ederler. Hormonlarda ve hormon dengesinde meydana gelen bozukluklar, bireylerin genel sağlıklarını çok ciddi ölçüde etkileyebilirler. İnsan vücudunun hemen hemen her bölgesinde olduğu gibi, dişi üreme sistemini meydana getiren organlar da hormonların kontrolündedir. Eğer bazı hormonlar olması gerektiklerinden daha az veya daha fazla salgılanırlarsa çeşitli kadın hastalıkları gözlemlenebilir. Bu hastalıklar arasında görece yaygın olarak rastlanılanlardan biri de polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromunda, yumurtalıklarda sayısı ve büyüklükleri değişebilen kistler görülür. Bu kistler âdet düzensizliğinden kısırlığa; sivilcelerden aşırı tüylenmeye kadar pek çok soruna yol açabilirler. Polikistik over sendromu tedavisi özel ilaç uygulamaları ile gerçekleştirilir. Yazımızın devamında ‘’Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?’’, ‘Polikistik over sendromu nedenleri nelerdir?’’ ve ‘’Polikistik over sendromuna ne iyi gelir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara polikistik over sendromu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara jinekoloji doktoru Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Polikistik over sendromu, hormon dengelerinin bozulması sebebi ile ortaya çıkan bir kadın hastalığıdır. Bu hastalık sırasında yumurtalık içinde birden fazla iyi huylu minik kitle oluşur. Yumurtalık kisti olarak bilinen bu kitleler, her hastada farklı sayıda ve yapıda olabilmektedirler. Başta âdet düzensizliği ve kısırlık olmak üzere pek çok olumsuz duruma yol açabilirler. Polikistik over sendromu, çeşitli hormon düzenleyici ilaçlar sayesinde tedavi edilebilmektedir. Bu yazımızda hem hastalığın detaylarından hem de tedavi süreçlerinden bahsedeceğiz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, yumurtalıklarda ortaya çıkan ve içi sıvı dolu olan anormal kitledir. Bu kitleler çoğu zaman iyi huylu olurlar ancak nadiren de olsa kötü huylu, yani kanserli olma olasılıkları vardır. Hem tekil olarak görülebilirler hem de polikistik over sendromunda olduğu gibi çok sayıda oluşabilirler. Yumurtalık kistlerinin kişinin adet düzeni ve doğurganlığı üzerinde epey olumsuz etkileri vardır. Bu konu hakkkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Yumurtalık Kisti Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Polikistik over sendromunun en büyük sebebi hormon dengesizliğidir. Vücudumuzdaki hemen hemen tüm mekanizmalar hormonların kontrolü altında çalışırlar. Bu hormonların miktarında, dengesinde veya düzeninde meydana gelen değişimler vücudun tamamını etkileyebilir. Polikistik over sendromu da yumurtalıklarda salgılanan androjen hormonlarının artışa geçmesi sebebiyle oluşur. Bu hormonlar, erkeklik hormonu olarak bilinirler. Ancak kadınlarda da bir miktar salgılanmaları normaldir. Bu miktarda artış gerçekleşirse polikistik over sendromu gibi ciddi hastalıklar görülebilir. 

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromu belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Adet düzensizliği.
  • Normalden daha şiddetli adet sancıları.
  • Ciltte yağlanma ve tüylenme artışı.
  • Kontrolsüz kilo alımı.
  • Gebe kalmakta güçlük, kısırlık.
  • Ara kanamalar.
  • Ses kalınlaşması.
  • Depresyon ve kaygı sorunları.
  • Saç dökülmesi.
  • Göğüslerde hassasiyet oluşması.

  Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bahsettiğimiz belirtiler sebebi ile polikistik over sendromundan şüphelenen hastalara alanında uzman bir hekimle görüşmeleri tavsiye edilir. Böylece uygun tedavi seçenekleri vakit kaybetmeksizin değerlendirilebilir.

  Polikistik Over Sendromu Kısırlığa Sebep Olur Mu?

  Polikistik over sendromu kısırlığa yol açabilen bir hastalıktır. Yumurtalıklarında çok sayıda kist bulunan kadınlar gebe kalmakta zorlanabilirler. Kistlerin sayısına, yerleşimine ve büyüklüklerine göre bu zorluğun şiddeti artabilir. Sorun tam olarak kısırlık olarak nitelendirilebilir. Hormon dengesinin yeniden sağlanması ve kistlerin tedavi edilmesi ile birlikte kısırlık sorunu da ortadan kalkabilir. Bu süreçte Ankara polikistik over sendromu tedavisi ve tedavi kapsamında verilen ilaçlar kesinlikle aksatılmamalıdır. Doktor tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

  Polikistik Over Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

  Polikistik over sendromunun hormon dengesizliği sebebi ile ortaya çıktığını söylemiştik. Bu hastalığın tedavisinde genelde iki farklı yönteme başvurulur. Bunlardan ilki, yumurtlama sürecinin engellenmesidir. Yumurtlama sürecinin engellenmesi ile birlikte yeni kist oluşumunun da önüne geçilmiş olur. Bu engelleme işlemi doğum kontrol ilaçları gibi hormon içerikli ilaçlarla yapılır. Bir diğer tedavi yöntemi ise; yumurtlama işleminin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yönelik tedavidir. Bu tedavi kapsamında kullanılan ilaçlar, yumurta hücrelerini barındıran keseciklerin sağlıklı bir şekilde olgunlaşmalarını ve çatlamalarını sağlar. Yumurtlama süreci yarıda kesilmediği için kist oluşumu engellemiş olur. Tedavinin hangi yöntemle yapılacağına hasta ile birlikte, hastanın durumuna özel olarak karar verilir. Tedavinin süresi ise büyük oranda kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

  Ankara Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları 2024

  Polikistik over sendromu, kısırlıktan âdet düzensizliğine kadar pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi genelde iki farklı şekilde yapılmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tedavi yöntemlerine göre polikistik over sendromu tedavisi fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir.

  Polikistik over sendromu tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara jinekoloji doktoru Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button