Adet Düzensizliği Tedavisi Ankara

  İnsan bedeninin sağlıklı kalmasında görevli olan pek çok biyolojik döngü vardır. Bu döngüler çoğu zaman hem erkek hem de kadın bedeni için ortaktır. Ancak bazı döngüler yalnızca kadınlarda görülürler. Adet döngüsü de bunlardan biridir. Adet döngüsü, ergenlik ile başlayan ve menopoza kadar devam eden çok önemli bir mekanizmadır. Kadınların doğurganlıkları, hormon dengeleri ve genel sağlıkları açısından oldukça önemli işlevleri vardır. Bu döngü, çeşitli sağlık sorunları sebebi ile bozulabilmekte, adet düzensizliği olarak bilinen durum gözlenebilmektedir. Adet düzensizliği pek çok kadın hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkların tespit edilmesi ve tedavi çalışmalarının başlayabilmesi için bir jinekoloji muayenesi gerekir. Yazımızın devamında ‘’Adet düzensizliği nedenleri nelerdir?’’, ‘’Adet düzensizliğine ne iyi gelir?’’ ve ‘’Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara adet düzensizliği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara jinekoloji doktoru Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Adet Nedir?

  Regl Nedir?

  Ergenliğe girilmesi ile başlayan, menopoza girene kadar her ay tekrarlayan vajinal kanamalara adet (regl), sürecin tamamına ise adet döngüsü denir. Adet döngüsü, kadınların doğurganlıkları için çok büyük bir önem taşır. Bu döngü kapsamında, her ay belli hormonal değişimler meydana gelir. Hormonal değişimlerin etkisi ile rahim duvarı kalınlaşır. Eğer gebelik gerçekleşmezse, kalınlaşan rahim duvarı yeniden incelir. Bu incelme sırasındaki fazla doku, kan ile birlikte vücuttan atılır. Özetlemiş olduğumuz bu döngü, bir düzene sahiptir. Ortalama olarak 21 ila 35 günde bir tekrar eder. Bazı kadın hastalıkları ve hormon bozuklukları, adet düzeninin bozulmasına yol açabilmektedir.

  Adet Düzeni Neden Önemlidir?

  Adet düzeni, kadın vücudundaki en önemli doğal döngülerden birinin sıklığını belirler. Vücutta meydana gelen hormonal değişimler, kistler ya da polipler gibi kitleler ve çeşitli kadın hastalıkları adet düzenini bozabilir. Adet düzeninin bozulması ile birlikte hasta huzursuzluk, kramp, mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetler deneyimleyebilir. Adet düzeninin bozulmasına yol açan bazı rahatsızlıklar kısırlık gibi çok ciddi sorunlara da yol açabilir. Bu yüzden adet kanamalarının belli bir düzenle gerçekleşmesi, bu düzenin korunması ve sürmesi bireyin sağlığı için çok önemlidir.

  Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Adet düzensizliğinin pek çok sebebi vardır. Bu sebepler arasında aşırı stres, ilaç kullanımı, hava değişimi, bazı kadın hastalıkları ve hormon dengesizliği gibi faktörler yer alır. Adet düzensizliğinin başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için hangi sebepten ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Böylece bu sebep isabetli bir şekilde ortadan kaldırılabilir ve adet kanamaları yeniden sağlıklı bir düzene kavuşabilir.

  Adet Düzensizliğine Yol açan Hastalıklar Nelerdir?

  Adet düzensizliğine yol açan hastalıklar şunlardır:

  • Polikistik over sendromu.
  • Çikolata kisti (Endometrioma), endometriozis.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Rahimde oluşan miyom ve polip gibi kitleler.
  • Hipofiz bezi hastalıkları.
  • Hormon hastalıkları.
  • Rahim veya rahim ağzı kanseri.

  Görüldüğü üzere âdet düzensizliğine yol açan pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklardan bazıları kadın hastalıkları olarak nitelendirilirken bazıları ise genel metabolizmayı etkileyen hastalıklardır.

  Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

  Adet düzensizliği çoğu zaman başlı başına bir belirti olarak çıkmaktadır. Ancak hastalar, adet düzensizliği sebebi ile bazı şikâyetler deneyimleyebilirler. Bu şikayetler şunlardır:

  • Karın ağrısı, kramplar.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Huzursuzluk hissi.
  • Kaygı, anksiyete.
  • Yorgunluk hissi.
  • Baş dönmesi.
  • Reglin iki günden kısa yahut 7 günden uzun sürmesi. Fazla sürmesine bağlı olarak aşırı miktarda kan kaybı.
  • Kansızlık, baş dönmesi

  Adet Düzensizliğinin Vücut Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

  Adet düzensizliği yaşayan bireylerde adet kanamaları; normalden daha uzun veya daha kısa sürebilir. Dolayısıyla bir sonraki kanama normalden daha erken veya daha geç gelebilir. Her iki durumda da çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılır. Mesela normalden uzun süren adet kanamaları, aşırı kan kaybına bağlı olarak baş dönmesine, tansiyon düşüklüğüne ve buna bağlı ani baygınlıklara yol açabilir. Adet düzensizliğinin bir diğer olumsuz etkisi ise genelde tek başına görülmüyor olmasıdır. Bu soruna yol açan pek çok hastalık adet düzensizliği ile birlikte farklı belirtiler de verebilir. Bu belirtiler arasında ise normalden daha ağrılı adet sancıları, kanama miktarında artış ve kısırlık gibi sorunlar yer alır. Kısacası adet düzensizliği genel sağlık ve doğurganlık açısından oldukça ciddi bir rahatsızlıktır.

  Adet Düzensizliği Tedavi Edilebilir Mi?

  Adet düzensizliğini tedavi etmek mümkündür. Ancak tedavi işlemine geçilmeden önce, adet düzensizliğinin hangi sebepten ortaya çıktığını tespit etmek gerekir. Bu amaç doğrultusunda jinekoloji muayenesi yapılır, çeşitli görüntüleme tekniklerine başvurulur ve hormon tetkikleri yapılır. Elde edilen bulgular eşliğinde tanı konur. Sonuçta  hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adet düzensizliği tedavisi, günümüzde birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu tedavinin nasıl yapılacağına adet düzensizliğinin ortaya çıkış sebebine göre karar verilir. Tedavi kapsamında çeşitli hormon düzenleyici ilaçlar reçete edilebilir. Cerrahi operasyonlar sayesinde; rahimde veya yumurtalıklarda bulunan anormal kitlelere müdahale edilebilir. Hastadan, birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapması istenebilir. Adet düzensizliği, hali hazırda kullanılmakta olan bir ilaçtan kaynaklanıyorsa ilaç veya ilacın dozu değiştirilebilir.

  Ankara Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2024

  Adet düzensizliğinin olumsuz etkilerinden, nedenlerinden ve nasıl tedavi edildiğinden bahsettik. Bir diğer çok merak edilen konu ise adet düzensizliği tedavisi fiyatlarıdır. Tedavi fiyatları, hasta için özel planlanan tedavinin kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden net bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.

  Adet düzensizliği tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara jinekoloji doktoru Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button