Ankara HPV Tedavisi

  Ankara Genital Siğil Tedavisi

  Dünya üzerinde insan sağlığı için zararlı olan yüz binlerce virüs vardır. Bu virüslerin bazıları akciğerleri, bazıları sinir sistemini bazıları ise genital bölgeleri etkileyebilir. Ulaştıkları bölgede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir, vücut içerisinde dolaşabilir ve hatta başka insanlara bulaşabilirler. HPV de bu virüslerden biridir. Genelde korunmasız ilişkiler sırasında, cinsel yola bulaşan bu virüs hiçbir belirti vermeden yıllarca saklı kalabilir. Fırsatını bulduğunda ise dokularda siğillere, lekelere ve yaralara yol açar. Bu yaralar halk arasında genital siğil olarak bilinir. HPV virüsünün bazı türleri, kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Bu gibi hastalıkların önlenebilmesi için, her kadına, cinsel olarak aktif olmadan önce HPV aşısı olmaları önerilir. Yazımızın devamında ‘’Genital siğil nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Genital siğil rahim ağzı kanserine sebep olur mu?’’ ve ‘’HPV nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara genital siğil (HPV) tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  HPV Nedir?

  HPV, rahim ağzı kanseri ve genital siğil gibi hastalıklara yol açabilen virüstür. Bu virüsün onlarca türü bulunmaktadır. Bazıları diğerlerine göre çok daha tehlikelidir. Özellikle de kadınlarda rahim ağzı çevresinde lezyonlara; bazı durumlarda ise rahim ağzı kanserine yol açabilirler. Açılımı ‘’Human Papilloma Virüsü’’ olan HPV genellikle cinsel birlikteliklerle bulaşır. Cinsel yola bulaşan virüsler arasında en yaygın virüs türlerinden biridir.

  Genital Siğil Nedir?

  Genital siğil hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgesinde görülebilen genelde küçük düzgün yüzeyli koyu renkli veya karnabahar şeklinde deriden kabarık kahverengi veya pembemsi lezyonlardır. Genital siğiller, kadınlarda genelde şu gibi bölgelerde görülür:

  • Vulva ve çevresi.
  • Vajina içerisi.
  • Rahim ağzı.
  • Kasıklar.
  • Anüs çevresi.

  Kahverengi veya gri renkte olabilen bu siğiller cinsel birleşmeler sırasında veya kıyafete sürtünme sebebi ile kanayabilir. Ağrıya ve rahatsızlık hissine yol açabilirler. Genelde HPV’li partnerle gerçekleşen cinsel ilişkiden 1 ay sonra görülmeye başlarlar. Sayıları birden fazla olabilir ve kümeleşmiş bir görüntü sergileyebilirler. 

  HPV Nasıl Bulaşır?

  Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

  Genital siğil genelde cinsel yolla bulaşmaktadır. HPV’nin bulaşması için, hastalığı taşıyan kişinin penisi veya vajinası ile diğer kişinin ten teması kurması gerekir. Korunmasız gerçekleşen vajinal ilişkilere ek olarak, anal veya oral ilişkiler sırasında da bulaşma gerçekleşebilir. Bu tarz bulaşmaların önlenebilmesi için deri – mukoza temasını önlemek gerekir. Bu yüzden cinsel ilişkiler sırasında prezervatif ile korunmak çok önemlidir.

  HPV Belirtileri Nelerdir?

  Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  HPV’nin veya genital siğillerin en önemli belirtisi genital bölgede oluşmuş olan kahverengi, boyutları ve sayıları değişebilen küçük yaralardır. Bu yaralar çoğu zaman farklı belirtilere yol açmasalar da sürtünme sebebi ile kanayabilirler. Beraberinde ağrı, yanma ve rahatsızlık hissine sebep olabilirler. Genital siğil sebebi ile kadınlarda beklenmedik, anormal akıntılar da görülebilir. 

  Vajina Çevresinde Kahverengi Lekeler Ne Anlama Gelir?

  Vajina veya vulva çevresinde gözlemlenen kahverengi tonlarındaki lekeler pek çok manaya gelebilir. Bunlardan maalesef en korkulanı genital siğillerdir. Ancak bu lekelerin cilt sorunlarıyla alakalı olarak ortaya çıkmış olmaları veya ‘’ben’’ olmaları da gayet mümkündür. Kesin tanının konabilmesi için bir kadın doğum uzmanıyla görüşmek gerekir.

  HPV Aşısı Neden Önemlidir?

  HPV aşısı, HPV temelli rahim ağzı kanserlerini önlemek konusunda oldukça etkilidir. Ancak bu aşı sosyal güvenlik hizmetleri tarafından karşılanmadığı için pek çok kadın HPV aşısına ulaşamamaktadır. Gerek kadın doğum uzmanları gerekse de kadın hakları kuruluşları, çevrenizdeki bir kadına verebileceğiniz en anlamlı hediyenin HPV aşılarını karşılamak olduğunu söylemektedir. Özellikle de mümkünse cinsel olarak aktif olmadan önce yaptırılması tavsiye edilir.

  HPV Rahim Ağzı Kanserine Sebep Olur Mu?

  HPV’nin bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir. Bunlar HPV Tip 16 ve HPV Tip 18 virüsleridir. Bu virüsler ilk başlarda belirti vermeden ortaya çıkarlar, sinsice ilerlerler ve maalesef vaktinde tedavi sağlanmazsa hastanın yaşamı için büyük tehlike oluştururlar. 

  Genital Siğil Nasıl Geçer?

  Genital Siğile Ne İyi Gelir?

  Genital bölgede oluşan siğilleri, bitkisel veya alternatif yöntemlerle tedavi etmek mümkün değildir. Tıbbi bir olgu olan bu durum, yalnızca alanında uzman hekimler tarafından, özel sağlık ekipmanları ve teknikleri kullanılarak tedavi edilebilir.

  HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

  HPV sebebi ile oluşan genital siğiller pek çok şekilde tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemlerinin başında aktif ilaç maddesi içeren (medikal) krem uygulamaları yer alır. Ancak pek çok kişi, daha kesin ve hızlı sonuçlar verdiği için siğillerini yaktırmakta veya dondurtmaktadır. Bazı durumlarda siğiller cerrahi işlemle de alınabilmektedir. Yakma işlemi (koter veya lazer ile), dondurma işlemi ve cerrahi operasyonlar, özel ekipmanlar yardımı ile lokal anestezi altında yapılırlar. Bu işlemlerden sonra farkedilemecek kadar hafif bir iz oluşur. Kesinlikle bu işlemleri normal ateşle yakmayla karıştırmamak gerekir. Aksi takdirde çok daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Kalıcı hasar oluşturulabilir.

  Ankara Genital Siğil Tedavisi Fiyatları

  Ankara HPV Tedavisi Fiyatları

  Genital siğil tedavisi fiyatları, tedavi işleminin türüne veya tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Ankara genital siğil tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button