Ankara Rahim Sarkması Tedavisi

  Rahim, şüphesiz ki dişi üreme sistemi için en önemli olan organlardan biridir. Her ay olası bir gebelik ihtimaline karşı kalınlaşan rahim duvarı, gebelik gerçekleşmediği takdirde yeniden incelir. Bahsettiğimiz incelme bir nevi doku yıkımı şeklinde gerçekleşir. Yani kalınlaşan rahim duvarındaki bazı dokular, her ay kan ile birlikte vücuttan atılırlar. Bu âdet döngüsü kapsamında gerçekleşen oldukça önemli bir olaydır. Dişi üreme sisteminin adeta merkezinde yer alan rahim, üreme sisteminde yer alan diğer tüm organlarla uyumlu bir şekilde çalışır. Böylece üreme çağında olan kadınlar, sağlıklı ve doğurgan bir vücuda sahip olabilirler. Elbette diğer her organ gibi zaman içerisinde rahimde de bazı sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Rahim sarkması olarak bilinen rahatsızlık da bu sağlık sorunlarından biridir. Yazımızın devamında ‘’Rahim sarkması nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Rahim sarkması ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Rahimde sarkma belirtileri nelerdir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara rahim sarkması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz. 

  Rahim Sarkması Nedir?

  Rahim sarkması, rahmin zaman içerisinde olması gerektiği konumdan bir miktar ayrılması, vücudun alt bölgelerine doğru sarkması durumudur. Rahim karnın hemen alt kısmında, leğen kemikleri, çeşitli kas ve bağ dokuları ile sarılı bir bölgede yer alır. Bahsettiğimiz bölgede asılı halde duran rahim, zaman içerisinde kas ve bağ dokuların yıpranmasına bağlı olarak sarkmaya başlayabilir. Çünkü rahim bulunduğu yerde sabitli değildir. Konumunu koruyabilmek için çevresindeki dokuların desteğine ihtiyaç duyar. Eğer bu dokular rahmi yeterince destekleyemezse rahim sarkar ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

  Rahim Sarkması Nedeni Nedir?

  Rahim Neden Sarkar?

  Rahim sarkmasına yol açabilecek pek çok faktör vardır. Bu faktörlere örnek olarak şunları verebiliriz:

  • Zorlu bir doğum geçirmek.
  • İlerleyen yaş ve buna bağlı dokularda yıpranma.
  • İri bir bebek dünyaya getirmek.
  • İkiz ve üçüz gibi çoğul doğumlar yapmak.
  • Daha önce geçirilen bir kadın hastalığı ameliyatı sırasında rahmin veya çevre dokuların zarar görmesi.
  • Menopoz gibi doğal süreçler sırasında yaşanan hormonsal değişimler.
  • Kronik hale gelen öksürük ve kabız gibi durumların rahim çevresindeki dokulara zarar veren bir nitelik taşıması.
  • Kalıtımsal faktörler.

  Görüldüğü üzere rahim sarkması pek çok farklı sebepten ortaya çıkabilmektedir. Rahim sarkması nedenleri ancak detaylı bir jinekoloji muayenesi ile tespit edilebilir. Bu yüzden rahim sarkmasından şüphelenen kadınlara bir Ankara’da kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

  Rahim sarkması belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Sabah saatlerinde başlayan ve gün içerisinde git gide şiddetlenen bel ağrıları. Bu ağrılar özellikle hareket halindeyken, belin alt taraflarında yoğunlaşmış şekilde kendilerini belli ederler.
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı.
  • Beklenmedik vajinal kanamalar.
  • İdrar tutmakta güçlük çekmek, idrar kaçırmak.
  • Vajinal akıntı miktarında artış görülmesi.
  • Rahmin bir kısmının vajinadan dışarı çıkması. Bu durum rahim sarkmasının ilerlediği durumlarda görülmektedir.

  Rahim sarkması belirtileri ve belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Rahim Sarkması Cinselliği Etkiler Mi?

  Rahim sarkması bireylerin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Erken dönemlerde cinsel birleşme sırasında ağrı olarak kendisini gösteren rahim sarkmasında; kadınlar vajinal bölgelerinde gitgide artan bir hassasiyet hissedebilirler. Bu da cinsel birliktelikleri oldukça olumsuz etkiler. İlerleyen durumlarda ise rahmin bir bölümü vajinadan sarkmaya başlayabilir. Bu gerek görsel olarak gerekse de hissiyat olarak cinsel ilişkiler sırasında sıkıntılara yol açabilir. Tüm bu saydığımız sebeplerden, rahim sarkması yaşayan kadınlara mutlaka bir Ankara kadın hastalıkları doktoru ile görüşmeleri önerilir. 

  Rahim Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Rahim sarkması tedavisi hastanın sağlık durumuna özel olarak planlanır. Yani rahimdeki sarkmanın boyutu, hastanın üzerindeki olumsuz etkileri, hastanın gebelik planları ve tedavi hakkındaki talepleri; tedavi planlanma sürecinde etkilidir. Sarkmanın fazla olmadığı durumlarda, eğer hasta da ciddi belirtiler yaşamıyorsa yalnızca bazı egzersiz çalışmalarına başvurulabilir. Bu egzersizler sayesinde pelvik kaslar güçlenir ve sarkmanın ilerlemesi durdurulur. Bazı durumlarda medikal yani ilaçlı tedavi de rahim sarkması tedavisine eşlik edebilir.

  Rahim sarkması için yeni tedavilerden biri de lazer tedavisidir. Lazer ışını ile tedavi edilen dokularda bağ dokusu sağlamlaşır, kollajen sentezi artar, damarlanmanın artmasıyla kanlanma tekrar düzenlenir. Buna bağlı olarak sarkma ortadan kaldırılır. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer, sonrasında hasta günlük hayatına hemen geri döner.

  Eğer sarkma fazla ise çeşitli cerrahi uygulamalara başvurmak da mümkündür. Rahim sarkması ameliyatı olarak bilinen uygulama iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Birincisinde özel yüzük benzeri bir aparat ile rahmin, konumunu koruması sağlanır. Böylece rahimdeki sarkma giderilir ve durdurulur. Diğer operasyon ise genelde gebelik planı olmayan hastalara uygulanır. Bu operasyon sırasında hastanın rahmi, çok küçük cerrahi kesiler kullanılarak alınır. Böylece sarkma ve sarkma sebebi ile görülen ciddi sağlık sorunları ortadan kaldırılmış olur. Rahim alma ameliyatı veya rahim ameliyatı olarak bilinen bu operasyon hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan ‘’Kapalı Rahim Ameliyatı’’ isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Ankara Rahim Sarkması Tedavisi Fiyatları 2024

  Rahim sarkması, kadınların gündelik yaşamlarını ve cinsel yaşamlarını çok ciddi etkileyebilir. Rahimdeki sarkmaya bağlı olarak kadınlar, ciddi bel ve karın ağrıları çekebilirler. Bu yüzden rahim sarkması yaşayan kadınlar mutlaka bir Ankara kadın doğum uzmanı ile görüşmelidirler.

  Ankara rahim sarkması tedavisi fiyatları; tedavinin hangi şekilde ve hangi kapsamda yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara rahim sarkması tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button