Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

  İdrar kesesi ve çevresinde; bu keseyi kontrol eden özel kas oluşumları, bağ dokular ve sinir hücreleri vardır. Bu dokular üzerindeki bilinçli kontrolümüz oldukça azdır. Çoğu zaman vücudumuzdaki çeşitli döngüler ve uyarı sistemleri kapsamında çalışırlar. İdrar kesesi boşaltım sisteminin önemli bir parçasıdır. Kan, böbreklerde filtrelendikten sonra dolaşıma geri döner ve atık maddeler birkaç işlemden daha geçtikten sonra idrar kesesine yönlendirilirler. İdrar kesesi belli bir doluluk seviyesine ulaştığında ise tuvalet ihtiyacımız oluşur. Bazı durumlarda idrar kesesini çevreleyen kas, bağ ve sinir dokularında yıpranma meydana gelebilir. Bu yıpranma sebebiyle bireyler, idrar keseleri üzerindeki kontrollerini kaybedebilirler. Ani tuvalet ihtiyacı duyabilir, idrar keselerinde ani bir sıkışma hissedebilir ve kontrollerini yitirerek idrarlarını kaçırabilirler. Bu durum fiziksel, psikolojik ve sosyal bazı sorunlara yol açabilir. Günümüzde, çeşitli lazer teknolojilerinin sunduğu imkânlar sayesinde idrar kaçırma problemlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?’’ ve ‘’Lazerle idrar kaçırma tedavisi Ankara nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara lazerle idrar kaçırma tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi, modern lazer uygulamaları kullanarak idrar kaçırma sorununa yol açan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. İdrar kaçırma rahatsızlığına yol açan pek çok sebep yer almaktadır. Bu sebeplerin başında, idrar kesesini kontrol eden dokulardaki yıpranma gelir. Özel lazer uygulamaları, bu yıpranmanın giderilmesi, dokulardaki iyileşme mekanizmalarının aktifleştirilmesi amacıyla kullanılır. Böylece idrar kaçırmayla birlikte; idrar kaçırmanın sebep olduğu sosyal ve psikolojik sorunlar da giderilmiş olur. Bu tedavi sayesinde hastaların yaşam kalitesi büyük oranda artmaktadır.

  Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

  Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • İlerleyen yaşla birlikte dokularda meydana gelen yıpranma ve zayıflama.
  • Şeker hastalığı.
  • Zorlu doğumlar sırasında idrar kesesi çevresindeki dokuların zarar görmesi.
  • Kronik kabızlık.
  • Mesane sarkması.
  • Böbrek taşları.
  • Genetik faktörler, ailevi yatkınlık.
  • Boşaltım sisteminde görülen enfeksiyon hastalıkları.
  • Bazı kadın hastalıkları.
  • Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler.
  • Vajina ve mesane çevresinde oluşan fistül isimli anormal bağlantı noktaları.

  Görüldüğü gibi kadınlarda idrar kaçırmaya yol açan pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin, doğru ve isabetli bir şekilde değerlendirilmesi; Ankara idrar kaçırma tedavisi için çok önemli bir aşamadır. Bu sebeplerden pek çoğu lazerle idrar kaçırma tedavisi sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir.

  İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma sorunu genelde üç ayrı grup altında değerlendirilir. Bunlar sıkışma tipi idrar kaçırma, taşma tipi idrar kaçırma ve mix tip idrar kaçırma olarak bilinirler.

  • Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma:

  Sıkışma tipi idrar kaçırmada, mesane tam kapasitesinde olmasa bile bireyler aniden sıkışma hissi yaşayabilirler. Buna bağlı olarak da idrarlarını tutmakta zorluk yaşar ve idrarlarını kaçırabilirler. Her üç idrar kaçırma vakasından birisi sıkışma tipi idrar kaçırmadır.

  • Stres Tipi İdrar Kaçırma:

  İdrar kesesini çevreleyen kas ve sinir dokusundaki zayıflama sebebiyle oluşan idrar kaçırma türüne stres tipi idrar kaçırma denir. Bu durum özellikle de öksürme ve hapşırma gibi durumların ardından yaşanır. Hastalar bahsettiğimiz durumlar sonrasında aniden tuvalete çıkma ihtiyacı hissedeler, çoğu zaman tuvalete yetişemeden idrarlarını kaçırırlar.

  • Mix Tip İdrar Kaçırma:

  Mix tip idrar kaçırma, daha önce bahsetmiş olduğumuz iki tipin de birlikte görüldüğü idrar kaçırma türüdür.

  Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi cerrahi olmayan bir uygulamadır. Yani işlem sırasında cerrahi kesilere ve dikişlere başvurulmaz. Hastadan özel bir masaya uzanması istenir. Daha sonra ise gerekli pozisyon verildikten sonra lazer uygulamasına başlanır. Tıbbi işlemler için özel olarak tasarlanmış olan lazer cihazı, kontrollü atımlarla mesane çevresindeki yıpranmış dokuları uyarır. Bu uyarılar hücrelerde bulunan iyileşme ve yenilenme mekanizmalarını harekete geçirir. Böylece mesane kontrolünü sağlayan bağ ve kas dokuları yeniden mesane üzerinde kontrol kurmaya başlar. Ankara lazerle idrar kaçırma tedavisi sırasında kayda değer bir ağrı hissi oluşmamaktadır. Aynı zamanda işle çoğu zaman 20 dakikadan bile kısa bir sürede son bulmaktadır.

  Lazerle idrar kaçırma tedavisi, her biri 15-20 dakika kadar süren üç seans halinde yapılabilmektedir. Seanslar arasında doktorun önerisine göre 6 haftalık süreler konulabilir. Lazerle idrar kaçırma tedavisi sonrası hastalar aynı gün taburcu olurlar. Gündelik yaşamlarına dönmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Doktorunuz, lazerle idrar kaçırma tedavisi sonrası süreçler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  Ankara Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

  İdrar kaçırma rahatsızlığı yalnızca fiziksel sorunlara değil aynı zamanda sosyal ve psikolojik problemlere de yol açabilmektedir. Günümüzde cerrahi operasyonlara gerek kalmadan, lazer teknolojisi kullanılarak bu rahatsızlığı tedavi etmek mümkünüdür. Lazerle idrar kaçırma tedavisi, tedavinin gerçekleştiği sağlık merkezine göre değişiklik gösterebilir.

  Ankara lazerle idrar kaçırma tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button