Ankara Yumurtalık Kisti Tedavisi

  Dişi üreme sisteminde, her biri farklı görevlere sahip pek çok organ bulunmaktadır. Bu organlar birlikte çalışarak bireyin doğurganlığını ve vücut sağlığını korumasını sağlarlar. Böylece çeşitli hormonlar ihtiyaç duyulan miktarlarda salgılanabilir, âdet döngüsü gibi önemli döngüler sürdürülebilir ve kadınlar gebe kalabilirler. Dişi üreme sistemini meydana getiren organlardan biri de yumurtalıklardır. Yumurtalıklar, kadınlar için çok önemli bazı hormonların ve yumurta hücrelerinin üretiminden sorumlu olan yapılardır. Her kadında bu yapılardan, rahmin sağ ve sol yanında olmak üzere iki adet bulunur.

  Yumurtalıklarda folikül olarak isimlendirilen kesecikler vardır. Bu kesecikler zaman içerisinde olgunlaşarak çatlarlar. Böylece yumurta hücrelerini açığa çıkarırlar. Üreme sistemini ilgilendiren pek çok durumda olduğu gibi bu olay da hormonların etkisi ile meydana gelir. Yumurta keseciklerinin çatlamasını etkileyen hormonların düzensizliği ve bazı enfeksiyonlar bu süreci olumsuz etkileyebilir. Buna bağlı olarak yumurta kesecikleri kistleşebilir ve kadınlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu yazımızda ‘’Yumurtalık kisti nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Yumurtalık kisti sebepleri nelerdir?’’ ve ‘’Yumurtalık kisti nasıl oluşur?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara yumurtalık kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, içerisinde yumurta hücresi bulunan keseciklerin hormon düzensizliği sebebi ile kistleşmesidir. Bu kistler yumurtalıkların içerisinde veya üzerinde görülebilirler. Genellikle iyi huylu yapıda olan bu kistler, bazı durumlarda oldukça rahatsız edici belirtilere yol açabilirler. Bu belirtiler arasında en sık rastlanılanları âdet düzensizliği ve ağrılı âdet kanamalarıdır.

   Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistinin en yaygın sebebi hormon düzeninde meydana gelen beklemedik değişimlerdir. Hormonlar, vücudumuzdaki neredeyse her olayı kontrol ederler. Yumurtalıklarda yer alan yumurta keseciklerinin çatlaması ve yumurta hücrelerinin ortaya çıkması da bu olaylara dahildir. Yumurta keseciklerinin çatlamasından sorumlu olan hormonlar, normal kabul edilen ölçülerde salgılanmazlarsa bu kesecikler kistleşmeye başlarlar. Endometriozis hastalığı sırasında da çikolata kisti olarak bilinen oluşumlar yumurtalık çevresinde görülebilirler. Bunlara ek olarak gebelik ve pelvik enfeksiyonların da yumurtalık kisti oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir. 

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri arasında en sık rastlanılanları şunlardır:

  • Âdet döngüsünde düzensizlik, âdet kanamalarının normalden daha uzun veya kısa sürmesi.
  • Normalden daha ağrılı âdet kanamaları, şiddetli sancılar.
  • Karın ve kasık bölgesinde ciddi ağrılar.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Karın bölgesinde şişlik.
  • Boşaltım ve sindirim sistemini ilgilendiren bazı şikâyetler.

  Yumurtalık kistleri her zaman belirti vermeyebilirler ancak belirti vermeye başladıklarında bahsettiğimiz ciddi şikâyetlere yol açabilirler. Bu yüzden teşhis edildikleri takdirde yumurtalık kisti tedavisi aksatılmamalıdır. Özellikle de kötü huylu yani kanserli olma riski taşıyan yumurtalık kistleri derhal tedavi gerektirirler. Bahsettiğimiz belirtiler sebebi ile yumurtalık kistinden şüphelenen bireyler, mutlaka bir Ankara kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmelidirler.

  Yumurtalık Kisti Kimlerde Görülür?

  Yumurtalık kistleri üreme çağında olan her bireyde görülebilmektedir. Ancak bazı kişilerde yumurtalık kistlerine daha sık rastlanmaktadır. Mesela gebelerde, kısırlık tedavisi kapsamında hormon tedavisi gören kadınlarda, pelvik enfeksiyon öyküsü olan kadınlarda ve genetik yatkınlığı bulunan kadınlarda yumurtalık kistleri daha sık görülebilmektedir. Endometriozis hastaları da yumurtalık bölgesinde kist oluşum riski taşımaktadır. Bahsettiğimiz risk gruplarında olan bireyler, düzenli jinekolojik muayeneler sayesinde yumurtalıklarını ve benzer üreme organlarını kontrol ettirebilirler. Böylece yumurtalık kisti gibi olası rahatsızlıklar durumunda vakit kaybetmeksizin tedavi olabilirler. 

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti tedavisi sırasında uygulanan 3 temel uygulama vardır; bunlar düzenli doktor kontrolü, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale olarak bilinirler. Hastaların durumuna, yumurtalık kistinin büyüklüğüne, türüne ve yerleşimine göre bu uygulamalardan bir veya birden fazlasına başvurulabilir. Genelde düzenli doktor takibi ile kistler, belirli aralıklarla kontrol edilir. Eğer kistler büyüme gösteriyorsa ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisine rağmen büyüme devam ediyorsa veya kistler kötü huylu (kanserli) olma riski taşıyorlarsa cerrahi müdahaleye başvurulur.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti ameliyatı, laparoskopik yöntem olarak da bilinen kapalı ameliyat teknikleri ile yapılır. Bu ameliyat sırasında hastalar anestezi altında oldukları için ağrı hissi duymazlar. Ankara yumurtalık kisti ameliyatı sırasında oldukça küçük kesiler kullanılır. Bu kesiler yardımı ile hastanın yumurtalık bölgesine ulaşılır. Laparoskopi kamerasıyla yumurtalık anlık olarak görüntülenirken kistler özenle vücuttan alınır. Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hastalar bir gece kadar hastanede misafir edilebilirler. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı diğer ameliyat tekniklerine kıyasla çok daha konforlu ve moderndir. Bu yüzden hastalar, açık yumurtalık kisti ameliyatına kıyasla çok daha çabuk iyileşirler.

  Operasyon hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Ankara Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları 2024

  Yumurtalık kisti tedavisi tamamen kişiye özel olarak planlanan tedavi uygulamaları içerir. Bu uygulamaların kapsamına göre Ankara yumurtalık kisti tedavisi fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir.

  Ankara yumurtalık kisti tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button