Ankara Kızlık Zarı Muayenesi

  Vajina, cinsel birlikteliklerden doğuma kadar pek çok olayı mümkün kılan farklı dokulardan meydana gelir. Bu dokular sayesinde bahsettiklerimize ek olarak onlarca biyolojik süreç sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen zarımsı yapı da bahsettiğimiz dokulardan biridir. Ancak kızlık zarının, diğer vajinal dokular gibi belli bir görevi yoktur. Uzmanlar kızlık zarının; vajinayı bakteriler gibi dış tehlikelere karşı korumak için geliştiğini düşünmektedir. Günümüzde pek çok kültürde kızlık zarına farklı anlamlar yüklenmektedir. Bu anlamlar arasında ‘’bekaret’’ kavramı da yer almaktadır. Kızlık zarının biyolojik fonksiyonu elbette ‘’bekaret’’ göstergesi olmak değildir. Bu tamamen insanlar tarafından yüklenmiş sosyokültürel bir anlamdır. Tıp dilinde ‘’hymen’’ olarak bilinen bu doku, birtakım fiziksel aktiviteler, cinsel birleşme ve mastürbasyon gibi eylemler sırasında zedelenebilmektedir. Bu zedelenme ve yırtılma durumu bazı bireyler için çok önemlidir. Bu yüzden kızlık zarlarının bütünlüğünü kontrol ettirmek için Ankara kızlık zarı muayenesi yaptırabilirler. Yazımızda ‘’Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı nasıl yırtılır?’’ ve ‘’Kızlık zarımın yırtıldığını nasıl anlarım?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara kızlık zarı muayenesi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; genital estetik alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan  randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Nedir?

  Kızlık zarı, vajinanın birkaç santimetre içinde bulunan zarımsı bir dokudur. Bu dokunun vajinayı ve vajina içindeki özel biyolojik dengeleri; zararlı bakteriyel faaliyetlere karşı koruduğu düşünülmektedir. Tıp dilinde hymen ismiyle bilinen bu doku, farklı kültürlerde ‘’bekaret’’ ölçütü olarak da değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sosyokültürel temellidir, biyolojik bir temeli yoktur.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek için yapılan tıbbi bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kızlık zarındaki yırtılma, zedelenme ve hasar görme durumları değerlendirilebilir. Yapılan değerlendirme sonucu hastalar kızlık zarları hakkında bilgilendirilir. İsteyen hastalar Ankara kızlık zarı muayenesi sonrası kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

  Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

  Kızlık Zarı Neden Zedelenir?

  Kızlık zarı pek çok sebepten yırtılabilir, zarar görebilir. Kızlık zarının yırtılması için her zaman cinsel birleşme gerekmez. Bazı durumlarda trafik kazaları, ağır sportif faaliyetler ve mastürbasyon gibi aktiviteler sırasında bile kızlık zarı zarar görebilir. Oldukça ince ve zarımsı bir yapıya sahip olan bu doku, yaygın olarak cinsel birliktelikler sırasında yırtılır. Yırtılma ile birlikte kanama ve bir miktar ağrı görülebilir. Kanama, yaygın olarak bilinenin aksine herkeste görülmeyebilmektedir.

  Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

  Kızlık zarı yırtılmasının en önemli belirtisi yanma şeklinde hafif bir ağrı ve kanama meydana gelmesidir. Ancak unutmamak gerekir ki kızlık zarları pek çok yapıda olabilirler. Kimisi esnek, geniş delikli bir yapıya sahipken; bir kısmı ise daha dar delikli ve esnemesi zor bir yapıdadır. Bu şu manaya gelmektedir; kızlık zarı yırtılan veya zedelenen herkeste kanama meydana gelmek zorunda değildir. Kadın birey, cinsel birleşme öncesinde yeterince uyarılmışsa bazı durumlarda kanama hiç görülmeyebilir veya çok az miktarda olabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi sırasında hastadan özel bir sedyeye uzanması istenir. Elbette muayene öncesinde hastadan sözlü olarak izin alınır. Daha sonra ise vajina dudakları aralanır ve kızlık zarının bütünlüğü kontrol edilir. Bu işlem çoğu zaman 10 ila 15 dakika içerisinde son bulur.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi, özel muayenelerde ve kliniklerde yapılabilmektedir. Bu işlem mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Kızlık zarının geçici olarak dikilmesi işlemi, geçici kızlık zarı dikimi olarak bilinir. Bu işlem genelde cinsel birliktelikten 1 hafta kadar önce yapılır.

  Kalıcı kızlık zarı dikimi ise istenildiği zaman yapılabilmektedir. Her iki uygulama sırasında da özel dikiş teknikleri kullanılır. Cinsel birleşme gerçekleştiği zaman kızlık zarı yeniden yırtılır ve kanama görülür.

  Bu işlemler hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde bulunan Kızlık Zarı Dikimi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

  Kızlık zarı dikiminin, alanında uzman bir doktor tarafından kontrol edilmediği takdirde anlaşılması imkansızdır. Tam iyileşme sağlandıktan sonra, doktor kontrolü ile bile anlaşılması zor bir hal almaktadır. Yani hastaların bu konuda endişe etmelerine gerek yoktur.

  Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2024

  Kızlık zarı muayenesi sayesinde bireyler, kızlık zarlarının bütünlüğünü kontrol ettirebilir. Eğer isterlerse kızlık zarı dikimi işlemi sayesinde, kızlık zarı onarımı yaptırabilirler. Günümüzde bile pek çok kadın, kızlık zarı ile ilgili durumlar sebebi ile bazı sosyal zorluklar yaşamaktadır. Bu uygulama sayesinde bahsettiğimiz zorlukları önlemek mümkün hale gelmektedir. Kızlık zarı muayenesi fiyatları, muayenenin yapıldığı kliniğe göre değişebilmektedir.

  Ankara kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; genital estetik alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan  randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button