Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

  Vajinanın, kendisini korumaya yönelik biyolojik mekanizmaları vardır. Bu mekanizmalar dahilinde, vajina içerisinde özel sıvılar üretilir. Bu sıvılara akıntı ismi verilmektedir. Vajinal akıntıların görevi, vajinanın doğal pH dengesini korumak ve vajinayı dış tehlikelere (bakteri, virüs, mantar) karşı muhafaza etmektir. Bu akıntının yapısı, rengi ve yoğunluğu ay içerisinde âdet döngüsüne de bağlı olarak bir miktar değişebilir. Bu değişim normal ve zararsızdır. Ancak vajinal enfeksiyonlar gibi durumlarda vajinal akıntıların renginde, kokusunda, miktarında ve dokusunda büyük değişimler meydana gelebilir. Normalde kokusuz ve renksiz yapıda olan vajinal akıntılar sarı ve yeşil tonlarında bir renge; bununla birlikte çürümüş balığı andıran bir kokuya sahip olabilirler. Bu durum kesinlikle normal değildir ve bir sağlık sorununa işaret etmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kahverengi vajinal akıntı normal mi?’’, ‘’Vajinal akıntılar neden kokar?’’, ‘’Vajinal akıntı neden kaşınma yapar?’’ ve ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; jinekoloji alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan randevu alabilirsiniz.

  Vajinal Akıntı Nedir?

  Vajinal akıntı, ergenliğe girilmesi ile birlikte görülmeye başlayan, şeffaf ve kokusuz yapıya sahip olan az miktarda bir sıvıdır. Bu sağlıklı akıntılar; vajinanın ve diğer dişi üreme sistemi organlarının korunması için salgılanırlar. Yapıları gereği bakteri ve mantar gibi patojenlerin (zararlı mikroorganizmaların) vajina içerisindeki ilerleyişini engellerler. Vajina faunasını sağlıklı tutar, bu fauna içerisindeki yararlı bakterileri muhafaza eder ve vajina içindeki pH dengesini korurlar. Ancak bazı durumlarda, enfeksiyon gibi sebeplerden bu akıntıların yapısında değişimler meydana gelebilir. Normalde kokusuz olan akıntılar çürümüş balığı andıran, rahatsız edici bir kokuya sahip olabilirler. Şeffaf yapılarını kaybederek sarı ve yeşil tonlarında bir renk kazanabilirler. Miktarları rahatsız edecek derecede artabilir. Bu durumda mutlaka bir kadın doğum uzmanıyla görüşülmesi önerilir.

  Vajinal Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

  Genel olarak bahsetmek gerekirse iki çeşit vajinal akıntı vardır. Bunlardan ilki sağlıklı ve normalken diğeri ise sağlıksız ve bir hastalık sonucu oluşmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi normal olan akıntılar renksiz ve kokusuzdur. Âdet dönemi öncesinde veya sonrasında rengi bir miktar koyulaşabilir. Bu durum gayet normaldir. Ancak bu akıntılar, enfeksiyonlar sebebiyle daha büyük değişimler geçirirler. Sarı, yeşil ve kahverengi tonlarında bir renge sahip olabilirler. Kokuları kesilmiş sütü veya bozulmuş balığı andırabilir. Miktar olarak rahatsız edecek derecede fazla olabilirler. Genelde vajinal enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkarlar ve kişide vajinal kaşıntılara ve tahrişe yol açarlar.

  Vajinal Akıntı Neden Olur?

  Vajinal Bölgede Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

  Normal olmayan vajinal akıntıya ve dolayısıyla da vajinal bölgede kaşıntıya yol açan faktörler şunlardır:

  • Vajinada bakteriyel enfeksiyonlar görülmesi.
  • Vajinada mantar enfeksiyonları görülmesi.
  • Vajinada bazı tek hücreleri canlılar sebebi ile enfeksiyon görülmesi.
  • Pelvik enfeksiyonlar.
  • Bazı ilaçlar.
  • Vajinal bölgeye veya cilde uygun olmayan kokulu sabunlar, kozmetik ürünleri.
  • Şeker hastalığı.

  Bu faktörler yaygın olarak vajinal akıntı ve vajinal kaşıntıya sebep olabilmektedirler.

  Vajinal Akıntı Tehlikeli Midir?

  Vajinal akıntılar başlı başına tehlikeli değillerdir. Bazı durumlarda çok rahatsız edici olabilirler ama kişinin sağlığı için tehlike oluşturmazlar. Asıl endişe edilmesi gereken şey, normal olmayan vajinal akıntılara yol açan hastalıklardır. Bu hastalıklar arasında ciddi enfeksiyonlar ve doku iltihaplanmaları yer alabilir. Yani normal olmayan bir vajinal akıntı durumunda bir Ankara kadın hastalıkları uzmanı ile görüşülmesi gerekir.

  Vajinal Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

  Vajinal kaşıntılar çoğu zaman bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyon sonucu ortaya çıkarlar. Genelde normal olmayan vajinal akıntılarla birlikte görülürler. Vajinal kaşıntılar özellikle de aktif bir sosyal yaşamı olan veya çalışan kadınlar için oldukça rahatsız edici olabilirler. Vajinal kaşıntıyı sonlandırmak için, bu kaşıntıya yol açan rahatsızlığı acilen tedavi etmek gerekir. Bu da ancak bir Ankara jinekoloji doktoru yardımı ile yapılabilir.

  Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinal Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinal akıntı ve vajinal kaşıntı tedavisinin detayları; bu şikâyetlere yol açan hastalığa özel olarak belirlenir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu şikâyetler genelde vajinal enfeksiyonlar sebebi ile ortaya çıkarlar. Bu enfeksiyonlar bakteriyelse antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Mantar enfeksiyonlarıysa da anti-fungal ilaçlar tercih edilebilir. Bazı durumlarda, çeşitli tek hücreli organizmalar da vajinal enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bunların başında Trichomoniasis gelir. Bu tarz enfeksiyonlar sırasında ise tinidazol gibi ilaçlar kullanılır. Bahsettiğimiz ilaçlar kesinlikle doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Her antibiyotik; vajinal enfeksiyonlar için uygun değildir. Bu enfeksiyonların başarılı bir şekilde sonlanabilmesi için yalnızca doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır. İlaç kullanımı tam olarak doktorun önerdiği süre boyunca devam etmelidir. Aksi takdirde enfeksiyon kesin olarak iyileşmeyebilir ve tekrarlayabilir. Enfeksiyonun tedavi edilmesi, normal olmayan vajinal akıntıların kesilmesiyle birlikte vajinal kaşıntı da son bulacaktır.

  Ankara Vajinal Akıntı Tedavisi

  Ankara Vajinal Kaşıntı Tedavisi

  Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları; tedavi kapsamında yapılan işlemlere göre değişiklik gösterebilir.

  Vajinal akıntı tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; jinekoloji alanında uzman isimlerden olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button