Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

  Dişi üreme sistemini meydana getiren doku ve organların her biri; kadınların sağlıklarını ve doğurganlıklarını sağlayacak ölçüde özelleşmiştir. Yani bu dokular ve organlar, kadınların gebe kalabilmesi ve sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmeleri için farklı görevler üstlenirler. Bahsettiğimiz organlardan biri olan rahim ise döllenen yumurtanın sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve büyüyebilmesi için uygun bir ortam oluşturmakla görevlidir. Bu görev kapsamında her ay bir miktar kalınlaşır, döllenme gerçekleşmişse farklı değişimler de geçirerek kendisini gebeliğe hazırlar. Döllenme gerçekleşmemişse de bu hazırlıkları durdurur ve eski haline döner. Bahsettiğimiz süreçte rahim duvarı, her ay bir miktar kalınlaşır ve incelir. İncelme sürecinde fazla rahim dokusu, kan ile birlikte vücuttan atılır. Biz bu durumu âdet kanaması olarak biliriz. Bazı durumlarda rahim duvarı; doğal döngüler ve süreçler dışında da normal olmayan ölçülerde kalınlaşabilir. Rahim duvarı kalınlaşması olarak bilinen bu durum pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu yazımızda ‘’Rahim duvarı kalınlaşması nedenleri nelerdir?’’, ‘’Rahim duvarı kalınlaşması nasıl anlaşılır?’’ ve ‘’Rahim duvarı kalınlaşması nasıl tedavi edilir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara rahim duvarı kalınlaşması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Rahim Duvarı Nedir?

  Rahim duvarı, tıp dilinde endometrium olarak bilinen ve rahmin iç yüzünü kaplayan kas dokusudur. Bu doku ay içerisinde sürekli bir değişim halindedir. Kendisini gebelik gibi durumlar için hazırlar. Gebelik gerçekleşmişse bu hazırlıkların hızını arttırır, gebelik gerçekleşmemişse bu hazırlıkları durdurur. Rahim duvarı bazı durumlarda anormal olarak da kalınlaşabilmektedir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

  Rahim duvarı kalınlaşması, rahmin doğal süreçler dışında, çeşitli sağlık sorunları sebebi ile kalınlaşması durumudur. Bu durum tıp dilinde endometrial hiperlazi ismiyle de bilinmektedir. Bazı hormonsal değişimler ve aşırı kilo gibi faktörler; rahmin normalden daha fazla kalınlaşmasına ve bu kalınlığın kalıcı bir hale gelmesine sebep olabilir. Bu rahatsızlık, başta âdet düzensizliği olmak üzere pek çok şikâyete sebep olabilir. Rahim duvarı kalınlaşması yaşayan kadınlara Ankara kadın hastalıkları uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Rahim Duvarı Neden Kalınlaşır?

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur?

  Rahim duvarı kalınlaşması sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Menopoza yaklaşma ile birlikte progesteron hormonun azalma ve tükenme yaşanması.
  • Şeker hastalığı ve obezite gibi metabolizmayı etkileyen hastalıklar.
  • Polikistik over sendromu olarak bilinen kadın hastalığı.
  • Yumurtalık gibi üreme sistemi organlarında, kontrolsüz bir şekilde östrojen salgılamaya başlayan kistler.

  Rahim duvarının kalınlık miktarı, kadın vücudunda önemli rolleri olan bazı hormonlar tarafından yönetilir. Kandaki östrojen hormonu miktarının artması ile birlikte rahim duvarı kalınlaşmaya başlar. Eğer ay içerisinde gebelik gerçekleşmemişse kandaki östrojen hormonu azalışa geçer ve progesteron hormonu ağırlık kazanır. Böylece kalınlaşan rahim duvarı, progesteron hormonun etkisi ile yeniden incelir. Yani hormonların rahim kalınlığı üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Âdet düzeninde meydana gelen bozulmalar, âdet düzensizliği.
  • Âdet kanamalarının normalden kısa veya uzun sürmesi.
  • Ara kanamalar görülmesi.
  • Normal olmayan renkte vajinal akıntılar görülmesi; mesela kahverengi vajinal akıntı.
  • Menopoza girmiş olan kadınlarda vajinal kanama görülmesi.

  Rahim duvarı kalınlaşması sırasında pek çok belirti ve şikâyet deneyimlemek mümkündür. Bu belirtilerin şiddeti hastadan hastaya değişebilir. Bu yüzden rahim duvarı kalınlaşmasından şüphelenen kadınlara bir Ankara kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Anlaşılır?

  Rahim duvarı kalınlaşması öncelikle kendisini âdet düzensizliği ile belli eder. Kanamalar normalden daha şiddetli ve uzun olabilir. Ancak bu belirti büyük ölçüde diğer kadın hastalıklarında da rastlanabilmektedir. Rahim kalınlaşmasının en belirgin belirtisi, menopoza girmiş olan kadınlarda vajinal kanama görülmesidir. Yine bu durumun da diğer kadın hastalıkları sebebi ile oluşabileceğini unutmamak gerekir. Tüm saydığımız sebeplerden kesin bir şekilde rahim duvarı kalınlaşması tanısının konulabilmesi için jinekolojik muayene şarttır.

  Rahim Duvarı Kalınlaşmasına Ne İyi Gelir?

  Vücudumuzun hormon dengesi pek çok sebepten bozulabilmektedir. Önerilmeyen yaşam tarzları, aşırı kilolar ve hareketsizlik; diyabet gibi hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar ise vücudun hormon dengesini olumsuz etkileyebilir. En nihayetinde ise rahim duvarı kalınlaşması gibi rahatsızlıklar görülebilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda; sağlıklı beslenme, düzenli spor ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile rahim duvarı kalınlaşması gibi hastalıklar belli ölçüde önlenebilir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi rahim duvarı kalınlaşmasında da asıl tedavi tıbbi yollarla yapılır. 

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir?

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisine başlamadan önce doktor; hastanın sağlık durumunu, kalınlaşmanın sebebini ve hastanın tedavi ile ilgili taleplerini değerlendirir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında hastanın hangi yollarla tedavi edileceğine karar verir. Bu tedavi planı kapsamında çeşitli hormon dengeleyici ilaçlara başvurulabilir. Mesela rahim duvarı kalınlaşmasına sebep olan östrojen hormonu ile rahim duvarının incelmesinde görevli olan progesteron hormonu arasında denge kurulmaya çalışılabilir. Bu amaçla hastaya, progesteron içerikli ilaçlar reçete edilebilir. Bazı durumlarda, mesela rahim duvarındaki kalınlaşmaya kanserli olabileceğinden şüphelenilen hücreler eşlik ediyorsa rahmin ameliyatla alınması söz konusu olabilir. Rahim alma ameliyatı öncesi elbette hastanın gebelik planları da değerlendirilir. Eğer hastanın gebe kalma planı varsa farklı tedavi uygulamaları tercih edilebilir.

  Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Fiyatları

   Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi pek çok farklı yöntemle yapılabilmektedir. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi fiyatları da bu yöntemlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Ankara rahim duvarı kalınlaşması tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button