Ankara Laparoskopi

  Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, tıp alanında kendilerini modern tanı ve tedavi yöntemleri ile hissettirmektedir. Gün geçtikçe tedavi yöntemleri çok daha kesin, isabetli ve başarılı sonuçlar verecek şekilde değişmektedirler. Bunun en büyük sebebi tedavilerde kullanılan cihazların oldukça teknolojik, alan için özel tasarlanmış ve gerekli kontrollerden geçmiş olmalarıdır. Bahsettiğimiz modern tedavi uygulamalarından en sık tercih edilenlerinden biri de laparoskopi uygulamasıdır. Laparoskopi uygulaması sayesinde rahim ve yumurtalık gibi dişi üreme sistemi organlarında bulunan anormallikler görüntülenebilir, tedavi edilebilirler. Ankara laparoskopi uygulaması sayesinde rahimde bulunan miyomlar, polipler; yumurtalık kistleri ve çikolata kistleri gibi oluşumlar anlık olarak görüntülenirken hastanın vücudundan alınabilirler. Yazımızın devamında ‘’Laparoskopik Cerrahi Nedir?’’, ‘’Laparoskopi Nedir?’’ ve ‘’Laparoskopi ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Laparoskopi uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Laparoskopi, dişi üreme sisteminde bulunan rahim, yumurtalık ve tüpler gibi organları incelemek için kullanılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde bahsettiğimiz bölgelerdeki anormal oluşumlar doktor tarafından anlık olarak görüntülenebilir. Böylece çeşitli kadın hastalıkları teşhis edilebilir ve tedavi çalışmalarına başlanılabilir. Laparoskopi uygulaması yalnızca tanılama sürecinde değil tedavi sürecinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Tedavi işlemi olarak kullanılan laparoskopi, laparoskopik cerrahi veya kapalı cerrahi olarak bilinir.

  Laparoskopik Cerrahi Nedir?

  Laparoskopik cerrahi, rahim gibi organların anlık olarak görüntülenmesi, görüntüleme işlemi sırasında da çeşitli cerrahi işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan bir operasyondur. Bu operasyon, kapalı cerrahi olarak da bilinir. Laparoskopik cerrahi, açık ameliyat tekniklerine kıyasla çok daha konforlu, gelişmiş ve isabetlidir. Çünkü laparoskopik cerrahi sırasında hastanın hedef bölgelerine geniş ve uzun cerrahi kesiler yapılmaz. Planlan tüm işlemler küçük, çoğu zaman 0,5-1 santimetre  kesiler yardımı ile yapılır.

  Laparoskopi Neden Yapılır?

  Laparoskopi işlemi pek çok kadın hastalığını teşhis etmek, hedef bölgeleri detaylı olarak görüntülemek ve gerektiğinde ise miyom gibi kitleleri vücuttan tahliye etmek için kullanılır. Yani özetlemek gerekirse laparoskopi işlemi kadın hastalıklarını hem teşhis etmek hem de tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. 

  Laparoskopi Hangi Durumlarda Kullanılır?

  Tanısal laparoskopi uygulaması şu gibi durumlarda kullanılabilir:

  • Kasık bölgesinde meydana gelen ve sebebi bilinmeyen ağrıların araştırılması.
  • Kısırlığın nedenlerinin araştırılması.
  • Rahim, rahim ağzı ve yumurtalıklarda yer alan çeşitli anormalliklerin tespit edilmesi.
  • Normalden daha ağrılı veya düzensiz olan âdet kanamalarının nedenini araştırmak.

  Tanısal laparoskopi olarak bilinen işlem sayesinde bu gibi, hastalıkların teşhisine yönelik işlemler yapılabilir.

  Operatif laparoskopi (laparoskopik cerrahi) ise şu gibi durumlarda tercih edilebilir:

  • Rahim içerisinde meydana gelen yapışıklıkların ortadan kaldırılması.
  • Rahim ve çevresinde bulunan kistlerin, poliplerin ve miyomların alınması.
  • Dış gebelik gibi kadın sağlığı için zararlı gebeliklerin sonlandırılması.
  • Rahmin bir bölümünün, tamamının veya tamamı ile birlikte çevre dokuların alınması. (Histerektomi)

  Görüldüğü üzere laparoskopi uygulaması pek çok kadın hastalığının tedavisinde aktif ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz operasyonlar açık ameliyat teknikleri ile de yapılabilirler ancak günümüzde avantajları sebebi ile ağırlıklı olarak Ankara laparoskopik cerrahi ile yapılırlar. 

  Laparoskopinin Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopi işlemi, açık ameliyat tekniklerine kıyasla çok daha avantajlıdır. Laparoskopik cerrahinin avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Laparoskopi işlemi sonrası enfeksiyon gelişme riski çok düşüktür.
  • Laparoskopi uygulaması sırasında çok küçük kesiler kullanılır. Yani hastaların karın bölgesinde büyük kesi ve dikiş izleri kalmaz. Zaten en başta küçük olan izler, ameliyattan birkaç ay sonra ten rengine yaklaşır ve fark edilmesi oldukça güç bir görünüm kazanırlar.
  • Laparoskopi ameliyatı sonrası rahim içi yapışıklık gibi ikincil rahatsızlıkların riski çok düşüktür.
  • Laparoskopik cerrahi sonrası hastaların ağrı gibi şikâyetleri çok daha azdır.

  Laparoskopi ameliyatı, diğer cerrahi uygulamalara kıyasla bariz bir şekilde daha avantajlıdır.

  Laparoskopi Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik Cerrahi Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi işlemi, tanısal amaçla yapılıyorsa kısa süreli genel anestezi uygulaması tercih edilebilir. Tanısal laparoskopide hastanın karın bölgesine boyutu 1 santimetre civarında olan kesiler yapılır. Bu kesiler yardımı ile laparoskopi kamerası genellikle göbek deliğinden girilerek hastanın sorun olabilecek hedef bölgesine yönlendirilir. Böylece bölge anlık olarak görüntülenebilir. Operatif  laparoskopide ise genel anestezi tercih edilmektedir. Operatif laparoskopi ameliyatı sırasında da hemen hemen yukarıda bahsettiğimiz işlemler yapılır ancak saydıklarımıza ek olarak küçük cerrahi aparatlar da operasyona eşlik eder. Böylece rahimde bulunan miyom, polip, kist gibi zararlı kitleler başarı ile alınabilirler.

  Laparoskopi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Laparoskopi sonrası iyileşme süreci, özellikle de açık ameliyatlarınkine kıyasla oldukça konforludur. Hastaların ameliyat yaraları epey küçük olduğu için hızla iyileşmeye başlarlar. Bu süreçte enfeksiyon kapma riskleri de çok düşüktür. Laparoskopi ameliyatı sonrası hastalar genelde 1 gece kadar hastanede misafir edilirler. Daha sonra ise taburcu olurlar. Taburcu olan hastalar geçirdikleri ameliyatın kapsamına göre 1 ila 2 hafta içerisinde sosyal yaşamlarına dönebilirler.  Ancak bu süreçte bir süre cinsel ilişkilerden uzak kalmaları, ağır işler yapmamaları, havuz ve hamam gibi kamusal mekanlarda bulunmamaları önerilir. Doktorlar, laparoskopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve laparoskopi sonrası iyileşme süresi hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendirirler.

  Ankara Laparoskopi Fiyatları 2024

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi laparoskopi işlemi pek çok amaç doğrultusunda yapılabilmektedir. Bu amaçlar, elbette Ankara laparoskopi fiyatları üzerinde de etki sahibidir. Yani laparoskopi ameliyatı fiyatları, yapılacak olan işlemlere ve işlemlerin yapılma amacına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Ankara laparoskopi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button