Kürtaj Ankara

  Gebelik her ne kadar çiftler için özel bir deneyim olarak görülse de bazı durumlarda istenmeyen gebelikler görülebilir. Doğum kontrol yöntemlerinin işe yaramadığı, planlanmamış gebelikler; bireylerin psikolojileri ve yaşantıları üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilirler. Bu durumda kürtaj Ankara olarak bilinen tıbbi uygulamaya başvurulabilir. İsteğe bağlı kürtajlar, dünyada pek çok modern ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yasaldır.

  Ancak elbette isteğe bağlı kürtajların zaman sınırlandırması gibi şartları vardır. Mesela kadınlar, 10 haftaya kadar olan gebeliklerini isteğe bağlı olarak yasal yollarla sonlandırabilirler. Ancak 10. haftayı geçmiş olan gebeliklerin sonlanabilmesi için yasalarca belirtilen bazı durumların varlığı gerekir. Bu yazımızda ‘’Kimler kürtaj olabilir?’’, ‘’Ameliyatsız kürtaj nasıl yapılır?’’ , ‘’kürtaj fiyatları’’ve ‘’Vakumlu kürtaj nasıl yapılır?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kürtaj uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj, istenmeyen ve planlanmamış gebeliklerin sonlandırılması için yapılan tıbbi bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kadınlar talep ettikleri takdirde 10 haftaya kadar olan gebeliklerini sonlandırabilirler. Kürtaj uygulaması günümüzde pek çok yöntemle yapılabilmektedir. Vakumlu kürtaj, ilaçlı kürtaj ve klasik kürtaj gibi yöntemlerle istenmeyen gebelikler sonlandırılabilir.

  Kürtaj Ankara Neden Yapılır?

  Kürtaj istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için yapılır. Bazı durumlarda gebelik; anne adayının sağlığı için tehlikeler barındırabilir. Anne adayının sağlığı, gebelik için uygun olmayabilir. Bunlarla birlikte birey veya çift olarak insanlar bebek sahibi olmak istemeyebilirler. Kürtaj, bu gibi durumlarda gebeliği sonlandırmak için yapılır.

  Kürtaj Ankara Ne Zaman Yapılır?

  Kürtaj, eğer isteğe bağlı olarak talep edilmişse gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. Eğer bir sağlık sorunu sebebi ile yapılacaksa belli uzmanların bulunduğu bir tıbbi kuruldan onay alınması gerekir. Bu onay kapsamında işlemin ne zaman yapılacağına da karar verilebilir.

  Kürtaj Yasak Mı?

  Kürtaj yasak değil, sınırlandırılmış bir uygulamadır. Yani talep edildiği durumlarda kürtaj yaptırmak yasaldır. Ancak kürtaj yapılmadan önce sağlık kurumunun, hastanın bazı şartları yerine getirip getirmediğini araştırması gerekir. Mesela isteğe bağlı kürtajlarda gebeliğin ilerleme durumuna bakılır. Eğer gebelik 10. haftayı geçmişse isteğe bağlı kürtaj yapılması yasaktır.

  Kürtaj Kimlere Yapılabilir?

  İsteğe bağlı kürtaj 18 yaşını doldurmuş olan her bireye yapılabilir. Birey evli ise eşinin onayına da ihtiyaç duyulur. Eğer evli değilse ve reşitse kimsenin onayına ihtiyaç yoktur. Kürtaj yaptıracak olan birey 18 yaşından küçükse ailesinin veya yasal vasisinin onayı gerekir. 15 yaşından küçük olan bireyler; ailelerinin onayıyla dahi kürtaj yaptıramazlar. 15 yaşından küçük olan bireylere kürtaj yapılmadan önce gerekli yasal mercilerin; olası istismar durumlarına karşı mutlaka bilgilendirilmesi gerekir. Ardından kürtaj işlemi gerçekleşebilir. Terapotik küretaj da duruma göre yapılabilir. Duruma göre probe küretaj da tedavi amaçlı uygulanır.

  Kürtaj Anlaşılır Mı? – Kürtaj Belli Olur Mu?

  Kürtaj, iyileşme süreci atlatıldıktan sonra herhangi bir muayene veya doktor kontrolü ile anlaşılmaz. Özellikle de kürtajdan 1 ila 2 ay sonra hamileliğin izleri bireyin vücudundan büyük oranda silinmiş olur. Yani kan testleri sırasında kişinin hamilelik geçirmiş olduğuna yönelik bir ize rastlamaz.

  Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi?

  Her tıbbi işlemde olduğu gibi kürtajda çeşitli ve kişiye özel dokümanlarda saklanır. Ancak bu, kişinin yasal haklarını korumak için yapılır. Kişinin geçirdiği tedaviler, kişisel bilgileri veya tedavi şartları kesinlikle kimseyle paylaşılmaz. Kişinin birinci dereceden akrabaları veya eşi bile bireyin onayı olmaksızın bu dosyalara ve kayıtlara ulaşamaz.

  Kürtaj Ankara Riskleri Nelerdir?

  Kürtaj, uzman bir ekip tarafından ideal koşullarda gerçekleştiği takdirde gayet güvenli bir uygulamadır. Ancak bahsettiğimiz şartlar sağlanmazsa bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmak mümkündür. Bu sağlık sorunları arasında enfeksiyon, kanama ve organ hasarı gibi durumlar vardır. Bu yüzden kadınlar kesinlikle merdiven altı kürtaj olarak tanımlanan kürtaj uygulamalarından uzak durmalıdırlar. Ankara’da kürtaj yapan doktorlar, kürtaj işleminin hangi şartlar ve yöntemlerle yapılacağı konusunda uzmandırlar. Bu yüzden kürtaj yaptıracak olan kadınlar mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelidirler.

  Kürtaj Ankara Nasıl Yapılır?

  kürtaj ankaraKürtaj pek çok yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden ilki ilaçlı kürtaj veya bir diğer ismi ile haplı kürtajdır. İlaçlı kürtaj yönteminde, anne adayına gebeliği sonlandıracak olan bazı ilaçlar verilir. Böylece istenmeyen gebelik sonlandırılmış olur. Bir diğer kürtaj yöntemi ise vakumlu kürtajdır. Vakumlu kürtaj sırasında birey lokal veya genel anestezi altındadır. Yani ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz. Vakumlu kürtajda, rahmin içinde negatif basınç oluşturan özel bir vakum cihazı kullanılır. Böylece zahmetsiz bir şekilde gebelik sonlandırılır. Son yöntem ise klasik kürtaj olarak bilinmektedir. Klasik kürtajda, özel tıbbi aletler kullanılarak rahim içerisi kazınır ve gebelik sonlandırılır. Vakumlu kürtaj günümüzde hızla klasik kürtajın yerini almaktadır. Gerek kolay gerekse de hasta için daha konforlu ve güvenli olması yönüyle hastalar tarafından daha sık tercih edilmektedir.

  Kürtaj Sonrası Kanama Normal Mi?

  Ankara vakumlu kürtaj sonrası hastalar kısa bir dinlenme sürecinin ardından aynı gün taburcu edilirler. Hastalar aynı gün içerisinde gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak bir süre ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmaları ve cinsel birliktelikte bulunmamaları önerilir. Yine havuz ve kaplıca gibi umumi mekanlardan bir süre uzak durulması gerekir. Kürtaj sonrası bir miktar kanama olması normaldir, kanama durumunda günlük hijyenik pedler kullanılabilir. Eğer kanamanın miktarı artarsa kürtajı yapan doktor bilgilendirilmelidir.

  Ankara Kürtaj Fiyatları 2024

  Kürtaj işlemi sayesinde kadınlar istenmeyen gebeliklerden kısa bir süre içerisinde kurtulabilirler. Kürtaj işlemi pek çok farklı yöntemle yapılabileceği için Ankara kürtaj fiyat ücreti ve kürtaj fiyatı değişiklik gösterebilir. Ankara kürtaj fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button