Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

  Dişi üreme sistemi, pek çok organ ve dokudan oluşmaktadır. Bu organlar arasında en önemlilerinden biri de yumurtalıklardır. Yumurta hücreleri, yumurtalıklarda bulunan foliküllerin içerisinde olgunlaşır ve foliküller çatlayınca da salınırlar. Bu foliküllerin ve yumurta hücrelerinin gelişimleri, büyük ölçüde hormonların kontrolü altında gerçekleşir. Böylece üreme sistemi içindeki organlar ve dokular birbirleri ile koordineli şekilde çalışarak kadınların doğurganlıklarını sağlarlar. Bazı durumlarda hormonal dengesizlik ve birtakım rahatsızlıklar, yumurta hücrelerini barındıran folikülleri (kesecikleri) olumsuz etkileyebilir. Foliküller bahsettiğimiz sebeplerden çatlayamayabilir ve kistleşebilirler. Bu kistler yumurtalık kisti olarak bilinirler.

  Yumurtalık kistleri; âdet düzensizliğinden şiddetli âdet sancılarına kadar pek çok rahatsız edici şikâyete sebep olabilmektedirler. Bu yüzden teşhis edildikleri takdirde tedavilerinin aksatılmaması önerilir.

  Bu yazımızda ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ ve ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları nedir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, yumurtalıklarda bulunan yumurta keseciklerinin çatlayamaması sebebi ile oluşan kistlerdir. Yumurta kesecikleri veya yumurta folikülleri, yumurta hücrelerini taşıyan özel yapılardır. Bu yapılar, normal şartlarda zaman içerisinde olgunlaşarak çatlarlar ve yumurta hücrelerini açığa çıkarırlar. Ancak bazı sağlık sorunları sebebi ile bahsettiğimiz çatlama olayı gerçekleşmeyebilir. Çatlamayan yumurta kesecikleri kistleşerek pek çok sağlık sorununa yol açabilirler. Yumurtalık kistleri, kapalı yumurtalık ameliyatı ile kesin olarak tedavi edilebilmektedirler.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri en sık hormon dengesizliği sebebi ile meydana gelirler. Hormonlar, vücudumuzdaki pek çok olayı ve metabolik döngüyü kontrol ederler. Yumurtalıklarda bulunan yumurta keselerinin çatlaması da hormonların kontrolü altındadır. Eğer bu çatlamadan sorumlu olan hormonlar gereken ölçülerde salgılanmıyorlarsa yumurtalık kistleri oluşabilir.

  Yumurtalık kistlerine sebep olabilen diğer faktörler de: gebelik sürecinde yaşanan değişimler, bazı hormon tedavileri, ani kilo değişimleri ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. Bunlarla birlikte endometriozis hastalığı sebebi ile oluşan çikolata kistleri de yumurtalık çevresinde oluşum gösterebilirler. 

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Âdet döngüsünde düzensizlik.
  • Âdet kanamaları sırasında normalden daha şiddetli ağrılar ve sancılar.
  • Karın ve kasık bölgelerinde hissedilen ağrılar.
  • Boşaltım ve sindirim sistemini ilgilendiren ikincil şikâyetler.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi.
  • Mide bulantısı ve buna bağlı kusma.
  • Karın bölgesinde şişlik.

  Yumurtalık kisti belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti tedavisi; düzenli doktor kontrolleri, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile yapılabilir. Bu uygulamalardan hangisinin veya hangilerinin tercih edileceğine hastanın durumuna göre özel olarak karar verilir. Tedavi süreci kapsamında yumurtalıklarda bulunan kistler belirli bir süre boyunca takip edilebilir. Böylece büyüme gösteren kistler için uygun ilaç ve ameliyat seçenekleri değerlendirilebilir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen veya kanserli olma riski taşıyan kistler kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ile alınabilmektedir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bu operasyonun detayları ve kapsamı doktor tarafından kişiye özel olarak planlanır. Operasyon sırasında gelişmiş laparoskopik ameliyat tekniklerine başvurulur. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatında, öncelikle hastanın karın bölgesine oldukça küçük kesiler yapılır. Bu kesilerin boyutu çoğu zaman 1 santimetreden bile küçüktür. Daha sonra ise bu kesiler yardımıyla laparoskopi kamerası hastanın yumurtalıklarına ulaştırılır. Yumurtalıklar anlık olarak görüntülenirken kist, daha önce bahsetmiş olduğumuz küçük kesiler kullanılarak hastanın vücudundan alınır.

  Laparoskopik yumurtalık ameliyatı olarak da bilinen bu işlem hemen hemen 1 saat içerisinde tamamlanır. Ancak kapalı yumurtalık kisti ameliyatı süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hastalar 1 gece boyunca hastanede misafir edilirler. Bu sürede anestezinin etkilerinin geçmesi beklenir, ameliyat bölgesi ile özel olarak ilgilenilir ve gerekli ilaç tedavileri sağlanır. Hastalar çoğu zaman 1 günün ardından doktor tarafından taburcu edilirler. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hastalara 1 hafta boyunca verimli bir şekilde dinlenmeleri önerilir.

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası iyileşme süreci, açık ameliyat uygulamalarındaki iyileşme sürecine kıyasla çok daha konforludur. Operasyon sırasında büyük cerrahi kesilere başvurulmadığı için hastalar çok daha stabil ve hızlı bir şekilde iyileşme gösterirler.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar:

  • Operasyondan sonra 2 gün boyunca duş alınmamalıdır.
  • Operasyon sonrası bir süre havuz, kaplıca ve hamam gibi kamusal alanlarda bulunulmamalıdır.
  • Operasyon sonrası kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
  • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, reçete edilmemiş olan ilaçlar ise doktora sorulmadan kullanılmamalıdır.
  • Ağır sportif faaliyetlerden bir süre uzak durulmalıdır.
  • Zorlayıcı işlerden bir süre uzak kalınmalıdır.

  Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir. Doktorunuz, konu hakkında sizi daha detaylı bilgilendirecektir.

  Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları

  Yumurtalık kisti tedavisi kapsamında yapılan Ankara yumurtalık kisti ameliyatı, doktorlar tarafından hastalarına özel olarak planlanır. Böylece tedavinin verimli ve isabetli olması hedeflenir. Tedavinin kişiye özel olarak planlanması sebebi ile Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları da kişiden kişiye değişebilmektedir.

  Ankara yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button