Ankara Kısırlık Tedavisi

  Kısırlık her geçen gün daha da yaygınlaşan bir rahatsızlıktır. Değişen yaşam tarzları, hayatımızın büyük bir parçası olan teknolojik gelişimler, beslenme düzenleri ve stres gibi faktörler bireylerin üreme kabiliyetlerini etkileyebilmektedir. Günümüzde neredeyse her 5 çiftten 1’i kısırlık sebebi ile çocuk sahibi olamamaktadır. Bu oran elbette ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

  Kısırlık çiftlerin her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. Yani kısırlık yalnızca erkeklerde veya yalnızca kadınlarda görülmez. Bu yüzden Ankara kısırlık tedavisi kapsamında hem erkek hem de kadın detaylı incelemelerden ve muayenelerden geçerler. Bu muayeneler yardımı ile nerede  kısırlık sorunu olduğu tespit edilir. Daha sonra ise kısırlığın hangi faktörlerden ortaya çıktığı, hangi tedaviler uygulanacağı ve bu tedavilerin şartları kararlaştırılır. Böylece kişiye ve çiftlere özel tedavi seçenekleri oluşturulur. Kişiye ve çiftlere özel planlanan tedaviler, kısırlık rahatsızlığına sahip çiftlerin çocuk sahibi olma şansını büyük oranda arttırır. Bu yazımızda ‘’Kısırlık nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Kısırlığın tedavisi var mıdır?’’ ve ‘’Kısırlık neden olur?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara kısırlık tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Kısırlık Nedir?

  Kısırlık, çiftlerin çocuk sahibi olmasını engelleyen ve pek çok sebepten ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde infertilite olarak bilinen bu rahatsızlık, günümüzde neredeyse her 5 çiftten birinde görülmektedir. Kısırlık, dünya sağlık örgütü tarafından şu şekilde tanımlanmaktadır: Bir çift eğer 12 ay boyunca düzenli ve korumasız ilişkide bulunmuşsa, buna rağmen gebelik gerçekleşmemişse çiftlerden birinde veya her ikisinde de kısırlık bulunabilir. Kısırlığın pek çok sebepten ortaya çıkabileceğini söylemiştik. Kısırlık tedavisi de bu sebepler çerçevesinde şekillenir. Yani kısırlık tedavisi birçok modern yöntemle yapılabilmektedir.

  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Erkeklerde kısırlık nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Sperm sayısının düşük olması.
  • Sperm kalitesinin düşük olması.
  • Spermlerin hareket kabiliyetlerinde düşüklük.
  • Spermlerde yapısal bozukluklar ve şekil bozuklukları bulunması.
  • Testis damarlarında anormal miktarda genişleme bulunması.
  • Diyabet hastalığı (Şeker hastalığı).
  • Hormonal bozukluklar.
  • Azospermi olarak ifade edilen, menide canlı sperm bulunmaması anlamına gelen hastalık.
  • Sperm kanallarında tıkanma meydana gelmesi.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.

  Görüldüğü üzere pek çok faktör erkeklerde kısırlığa yol açabilmektedir. Kısırlık tedavisinin başarılı ve isabetli bir şekilde yapılabilmesi için bu sebeplerin detaylı olarak gözden geçirilmesi gerekir.

  Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda kısırlık sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Polikistik over sendromu.
  • Rahimde miyom olması.
  • Çikolata kistleri.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Rahimde polip olması.
  • Obezite veya aşırı kilo.
  • Yumurtalık rezervlerinin az olması.
  • Hormonlarla alakalı bozukluklar.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar.
  • İlerleyen yaş.

  Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi pek çok faktör kısırlığa yol açabilir. Bu faktörler ancak detaylı bir Ankara kadın doğum uzmanı muayenesi ile belirlenebilir.

  Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

  Kısırlığın en büyük belirtisi, 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebeliğin gerçekleşmemesidir. Bununla birlikte anne adayının yaşı 35’in üzerindeyse bahsettiğimiz süre 6 aya iner. Yani 6 ay boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşmezse kısırlıktan şüphelenmek mümkündür. Kısırlık pek çok ciddi rahatsızlık sebebi ile ortaya çıkıyor olabilir. Bu yüzden özellikle de kadınlarda kısırlığa yol açan faktörler; bireyin düzensiz ve normalden daha ağrılı âdetler deneyimlemesine sebep olabilir. Hem kısırlık nedenlerinin tespit edilmesi hem de bahsettiğimiz olumsuzlukların ortadan kaldırılması için Ankara jinekoloji muayenesi önerilir. 

  Kimler Kısırlık İçin Risk Altındadır?

  Kısırlık üreme çağında olan her yaştan bireyde görülebilmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa yol açabilecek veya kısırlık riskini arttırabilecek pek çok faktör vardır. Şöyle ki, bu faktörler bazı kişilerde kısırlığa yol açabilecekken bazı kişilerde ise farklı olumsuz durumlar oluşturabilirler. Bu yüzden kısırlık riskinin hangi birey gruplarında daha fazla olduğunu belirlemek zordur. Genel olarak bahsetmek gerekirse; hormonal problemleri olan, sperm sayısı veya kalitesi ile ilgili sorunlar yaşayan erkekler kısırlık için daha ciddi bir risk taşırlar. Aynı şekilde hormonsal sorunları olan, rahminde kitle veya yumurtalıklarında kist taşıyan kadınlar da diğer kadınlara göre daha fazla kısırlık riski taşımaktadır. 

  Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

  Kısırlık gelişen teknoloji ve bilim sayesinde yüksek başarı oranları ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. İster erkek birey isterse de kadın birey kaynaklı ortaya çıkmış olsun, günümüzde kısırlığı tedavi etmeye yönelik pek çok modern yöntem vardır. Ankara kısırlık tedavisi sayesinde, neredeyse her çiftin çocuk sahibi olma şansı vardır.

  Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kısırlık tedavisi öncesi detaylı ve özenli bir muayene süreci vardır. Bu süreçte hem erkek hem de kadın birey kısırlık nedenleri açısından araştırılır. Daha sonra ise bu nedenler ışığında en uygun tedavi yöntemine başvurulur. Günümüzde; kısırlık tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemler aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisidir. Her iki tedavi uygulamasında da anne adayının yumurta hücresi baba adayınınsa sperm hücresi kullanılır. Yani dışarıdan sperm vericisi  kullanılmaz.

  Bu tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Aşılama Tedavisi ve Tüp Bebek Tedavisi isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

  Ankara Kısırlık Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara kısırlık tedavisi tamamen kişiye ve çiftlere özel tedavi imkânları sunar. Böylece çiftlerin çocuk sahibi olma oranı yüksek oranlarda arttırılmış olur. Bu tedavi uygulamaları kişiye özel olarak planlandığı için Ankara kısırlık tedavisi ücreti de kişiden kişiye değişebilmektedir.

  Ankara kısırlık tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button