Ankara Çikolata Kisti Tedavisi

  Rahim, dişi üreme sisteminin en önemli organlarından biridir. Üreme çağında olan kadınlarda rahim, her ay birtakım değişimler geçirir. Bu değişimler sayesinde kendisini olası gebelik ihtimali için hazırlar, döllenmiş olan yumurta için uygun bir ortam oluşturur. Bahsettiğimiz hazırlıklar ve değişimler arasında rahim duvarının kalınlaşması da vardır. Eğer belli bir zaman aralığında döllenme gerçekleşmezse rahim içerisinde meydana gelen hazırlıklar durdurulur. Daha sonra ise rahim duvarı yeniden incelir ve fazla dokular kan ile birlikte vücuttan atılır. Tüm bu değişim ve hazırlık süreçleri, âdet döngüsü kapsamında her ay tekrarlanır. Elbette bu değişim süreçleri sırasında, hormonal dengesizlikler gibi sebeplerden bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Mesela rahimi meydana getiren kas tabakası, rahmin dışında yer alan bir bölgede gelişim gösterebilmektedir. Bu da en nihayetinde çikolata kisti olarak bilinen rahatsızlığa yol açabilmektedir.

  Bu yazımızda ‘’Çikolata kistinin nedenleri nelerdir?’’, ‘’Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Çikolata kisti belirtileri nelerdir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara çikolata kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Çikolata Kisti Nedir?

  Rahmi oluşturan endometrium tabakasının rahim dışında büyümesi ile oluşan kistlere çikolata kistleri denir. Endometrium tabakası yalnızca rahmin içerisinde kalması beklenen bir dokudur. Bu dokunun; yumurtalıklar ve fallop tüpleri gibi organların yer aldığı bölgelerde oluşum göstermesi kadınlar için oldukça zararlıdır. Endometrium tabakasının rahim dışında oluşum göstermesi ile çikolata kistleri oluşabilmektedir.

  Çikolata kistleri, içi kahve rengi ve yoğun bir sıvı ile dolu keseciklerdir. İçlerindeki sıvının rengi ve yoğunluğu çikolatayı andırdığı için çikolata kisti olarak isimlendirilirler. Gerektiği gibi tedavi edilmediklerinde âdet döngüsünde düzensizliklere, normalden daha ağrılı âdet kanamalarına ve hatta kısırlığa bile yol açabilirler.

  Endometriozis Nedir?

  Endometriozis, rahimde bulunan bebeğin yatağı olarak tabir edilen endometrium tabakasının rahim dışında büyümesi manasına gelen bir hastalıktır. Bu hastalık, çikolata kisti oluşumunun birincil sebepleri arasındadır. Kısaca özetlemek gerekirse çikolata kisti olan kadınlar endometriozis hastasıdır, ancak endometriozis olan her kadında çikolata kisti görülmeyebilir.

  Çikolata Kisti Neden Olur?

  Çikolata kisti endometriozis hastalığı sebebi ile görülür. ‘’Endometrizozis neden olur?’’ veya ‘’Endometriozis nedenleri nelerdir?’’ gibi sorulara yanıt olaraksa şunları verebiliriz:

  • Genetik sebepler.
  • Rahimde meydana gelen şekil ve yapı bozuklukları.
  • Bazı hormonal değişimler ve düzensizlikler.
  • Aşırı kilolu veya zayıf olma durumu.

  Çikolata kistinin nedenleri, çikolata kisti tedavisi kapsamında araştırılabilir.

  Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

  Çikolata kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Normalden daha ağrılı âdet kanamaları.
  • Bel, sırt ve kasık bölgesinde ağrı.
  • Bazı durumlarda âdet düzensizliği.
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı.
  • Kısırlık.

  Bu belirtiler ve belirtilerin şiddetleri çikolata kistinin nasıl bir ilerleme kaydettiğine göre kişiden kişiye değişebilir. Çikolata kisti, kadınların gündelik yaşamlarını zorlaştıran epey rahatsız edici belirtilere yol açabilmektedir. Bu yüzden Ankara çikolata kisti tedavisi aksatılmamalıdır. 

  Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

  Çikolata kistleri, genelde endometriozis hastası olan kadınlarda görülür. Öyle ki endometriozis olan her 5 kadından 1’inde çikolata kistleri görülebilmektedir. Çikolata kistleri genelde 20 ila 30’lu yaşların arasında kendilerini gösterirler, bununla birlikte üreme çağında olan her kadında ortaya çıkabilirler.

  Çikolata Kisti Kısırlığa Neden Olur Mu?

  Çikolata kisti olan kadınlar gebe kalmakta güçlük yaşayabilir, kısırlık gibi ikincil rahatsızlıklardan muzdarip olabilirler. Hastalığın belli dönemlerinde gebe kalmada güçlük yaşayan kadınlar, çikolata kisti tedavisi olmadıkları takdirde kısırlık gibi sorunlarla da karşılaşabilirler. Bunun sebebi, rahim dışında gelişim gösteren endometrium tabakasının ve çikolata kistlerinin yumurtalık gibi organlara zarar verebilmesidir. Yine fallop tüpleri de çikolata kisti sebebi ile zarar görebilmektedir.

  Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen çikolata kistleri; hastanın vücuduna zarar vermeye devam ederler. Çikolata kistlerinin en rahatsız edici belirtilerinden biri de regl kanamaları sırasında görülen şiddetli sancılardır. Buna ek olarak cinsel birliktelik sırasında ağrı hissi, sırt ve bel ağrıları da duruma eşlik edebilir. Tedavi olmayan hastalar çikolata kisti sebebi ile gebe kalmakta zorlanabilir, kısırlık gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirler. Bu yüzden çikolata kisti tedavisi ihmal edilmemelidir.

  Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çikolata kisti tedavisi pek çok şekilde yapılabilmektedir. Tedavinin detayları, hastanın durumuna, çikolata kistlerinin gelişimine ve yerleşim yerlerine göre değişiklik gösterebilir. Yani çikolata kisti tedavisi tamamen hastaya özel olarak planlanır. Bu tedavi planı; ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale içerebilir. Bazı durumlarda her iki yönteme de başvurmak mümkündür. İlaç tedavisi ile çikolata kisti yüzünden meydana gelen belirtiler dindirilebilir, hastalara hormon takviyesi yapılabilir. Ankara çikolata kisti ameliyatında ise kistler, direkt olarak cerrahi müdahale ile alınırlar.

  Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Çikolata kisti ameliyatı genelde laparoskopik yöntemlerle yapılır. Hastalar ameliyat sırasında genel anestezi altındadırlar, yani herhangi bir ağrı veya rahatsızlık duymazlar.

  Ankara çikolata kisti ameliyatı sırasında, oldukça küçük cerrahi kesiler kullanılarak rahim bölgesine ulaşılır ve kistler alınır. Bu operasyon kapalı ameliyat teknikleri ile gerçekleştiği için iyileşme süreci kıyasla konforlu ve hızlıdır. Hastalar çikolata kisti ameliyatı sonrası 1 ila 2 gün kadar hastanede misafir edilebilirler. Daha sonra ise doktor kararı ile taburcu olabilirler.

  Ankara Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları 2024

  Çikolata kisti tedavisi sırasında pek çok modern yönteme başvurulabilir. Bu yöntemlerden hangisinin veya hangilerinin seçileceğine hastanın durumu göz önünde bulundurularak karar verilir. Yine hastanın talepleri de tedavi yönteminin seçilme sürecinde ön plandadır. Ankara çikolata kisti tedavisi fiyatları, tedavinin gerçekleştiği sağlık kuruluşuna ve tedavinin kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

  Ankara çikolata kisti ameliyatı fiyatları ve çikolata kisti tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Bizi arayarak Ankara’da kadın hastalıkları uzmanı olan Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş’tan randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button