Ankara Rahim Filmi (HSG)

  Dişi üreme sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar, kadınların kısırlık gibi çok ciddi sorunlarla karşılaşmalarına yol açabilir. Bu rahatsızlıklar çoğu zaman başka belirti vermeden ortaya çıkarlar. Bu yüzden tespit edilmeleri oldukça zordur. Hastalar, başarısız gebe kalma girişimlerinden sonra bu gibi rahatsızlıklardan şüphelenir ve doktora başvururlar. Bazı durumlarda ise kısırlığa yol açan rahatsızlıklar, âdet düzensizliği gibi farklı ciddi belirtilere de sebebiyet verebilirler. Bahsettiğimiz şekilde olumsuz etkileri olan kadın hastalıklarının etkin bir şekilde tespit edilmesi, kısırlık tedavisi için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü başarılı bir tedavi ancak isabetli bir teşhis ile mümkün olmaktadır. Bu yüzden rahim filmi veya HSG olarak bilinen işleme başvurulur. Rahim filmi sayesinde rahim, yumurtalıklar ve çevre organları detaylı olarak incelemek mümkündür. Böylece bu gibi bölgelerde oluşması mümkün olan olası kitleler tespit edilebilir, kısırlığın nedenleri araştırılabilir. Yine tekrar eden düşüklerin sebebi de rahim filmi sayesinde araştırılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Rahim filmi nasıl çekiliyor?’’, ‘’Rahim filmi ne zaman çekilmeli?’’ ve ‘’Rahim filmi ağrılı mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

  Ankara rahim filmi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz

  Rahim Filmi Nedir? HSG Nedir?

  Rahim filmi, fallop tüplerinin ve rahmin iç boşluğunun detaylı olarak görüntülenmesine imkân veren, gelişmiş bir tanılama tekniğidir. HSG (histerosalfingografi)  olarak da bilinen bu işlem sayesinde rahim ve çevresindeki olası kitleler, yapısal bozukluklar tespit edilebilir. Kısırlığın ve tekrarlayan düşüklerin nedenleri araştırılabilir. Halk arasında ilaçlı rahim filmi ismiyle de anılan bu uygulama, diğer görüntüleme tekniklerine kıyasla çok daha detaylı bir araştırma imkânı sunar. Bu yüzden kısırlık, düşük tedavisi ve bazı kadın hastalıklarının tedavi sürecinde sıkça kullanılmaktadır.

  Rahim Filmi Neden Çekilir?

  Rahim filmi, rahim ve çevresinde görülmesi olası olan rahatsızlıkların araştırılması için kullanılır. Unutmamak gerekir ki bir hastalığın tedavi başarısını belirleyen en önemli faktör, tanılama sürecinin ne kadar isabetli olduğudur. Rahim filminin temel amacı da budur. Rahim filmi sayesinde; rahimde yer alan polip, miyom gibi yer kaplaya lezyonlar tespit edilebilir. Kısırlığa yol açan, rahim yapısıyla veya fallop tüpleriyle ilgili olan tıkanıklık ve diğer sorunlar araştırılabilir. Saydığımız organlar, tekrarlayan düşüklere sebebiyet verebilecek bazı hastalıklar açısından değerlendirilebilir. Bunlara ek olarak rahim veya rahim ağzı kanseri vakalarında da rahim filmine başvurmak mümkündür. 

  Kimler Rahim Filmi Çektirebilir?

  Rahim filmi çoğu zaman zaruri yani kesinlikle gerekli olan bir tanılama yöntemidir. Bu yüzden rahim filmi (HSG) herhangi bir kesin kısıtlamaya sahip değildir. Doktorlar, her türlü tanı ve tedavi uygulaması öncesinde hastalarının işleme uygunluklarını detaylı olarak değerlendirirler. Bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan kadınlar, tekrarlayan düşükler yapan kadınlar, âdet düzensizliği ve normalden daha ağrılı âdet sancılarına sahip olan kadınlar doktor tavsiyesiyle rahim filmi çektirebilirler.

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi, âdet kanaması son bulduktan birkaç gün sonra çekilebilmektedir. Eğer bireyler, kanamaları bittikten sonra cinsel birliktelikte bulunmuşlarsa diğer ayın beklenmesi uygun görülmektedir. Bunun sebebi olası gebelik ihtimaline karşı bebeğin ve anne adayının sağlığını korumaktır. Doktorunuz rahim filmi çekilme tarihini sizin için en uygun olacak şekilde kararlaştıracaktır.

  Rahim Filmi Nerede Çekilir?

  Pek çok sağlık kurumunda rahim filmi çektirmek mümkündür. Örnek vermek gerekirse devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, kliniklerde  veya radyoloji merkezlerinde vebazı muayenehanelerde rahim filmi çekme işlemi yapılabilmektedir. Ankara rahim filmi çeken doktorlar, uygulama için ideal şartları sağlamakla yükümlüdürler.

  Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi, özel bir röntgen masasında çekilir. Lokal anestezi ile yapılabileceği gibi, genelde hasta konforu açısından birkaç dakikalık genel anestezi ile çekilir. Öncelikle hastadan bu masaya sırt üstü uzanması, daha sonra ise bacaklarını kendine doğru toplaması istenir. Doktor, hastayı rahatlatmak adına telkinde bulunurken, özel bir alet yardımı ile vajina duvarlarını aralar. Daha sonra ise vajinayı ve çevresini özel bir solüsyon yardımı ile yıkar. Bu işlem sayesinde olası enfeksiyonlar engellenmiş olur. İşlemin bir sonraki aşamasında, vajina yolu ile rahme ince bir tüp yönlendirilir. Bu tüpten rahme, rahmin detaylı olarak görüntülenmesine olanak sağlayan bir sıvı gönderilir. Bu sıvı rahim duvarının yüzeyine yapışarak, dokuların görünürlüğünü arttırır. İşlemin halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak bilinmesinin sebebi bu sıvıdır. Ancak unutmamak gerekir ki bu sıvı herhangi bir ilaç içermez, tek görevi dokuların görünürlüğünü arttırmaktır. Rahme sıvı verme işlemi bittikten sonra en nihayetinde görüntüleme uygulaması yapılır. Ankara rahim filmi işlemi çoğu zaman 5 ila 10 dakika içerisinde son bulur.

  Rahim Filmi Sonrası Süreçler Nasıldır?

  Rahim Filmi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

  Rahim filmi sonrasında hasta, hafif sancılar ve karın ağrısı hissedebilir. Bu gayet normaldir, ağrılar birkaç saat içerisinde azalarak kesilir. Hastalar rahim filmi sonrasında hastaya, vajinasından gelebilecek olan rahim filmi sıvısı sebebi ile özel mendiller verilir. Bu mendil yardımı ile kendini temizleyen hastaya aynı zamanda eve gidene kadar kullanması için günlük ped de verilebilir. Rahim filmi sonuçları genelde 10 ila 20 dakika içerisinde çıkar. Ancak bu sonuçların bir radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Genelde rahim filmi sırasında elde edilen bulgular hasta ile gün içerisinde paylaşılır. 

  Ankara Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2024

  Rahim filmi sayesinde pek çok rahatsızlığı tespit etmek ve pek çok rahatsızlığın nedenlerini araştırmak mümkündür. Ankara rahim filmi fiyatları, uygulamanın yapıldığı sağlık kuruluşuna göre değişiklik gösterebilir.

  Ankara rahim filmi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın doğum uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button