Miyom Ameliyatı Ankara

  Miyom ameliyatı, rahimde bulunan miyom isimli kitleleri almak için kullanılan cerrahi operasyondur. Rahim, kadınların üreme sistemi içerisinde bulunan en önemli organlardan biridir. Âdet döngüsü, gebelik ve daha pek çok önemli süreçte birincil rol alan rahimde, miyom adı verilen kitleler görülebilir. Bu kitleler çoğu zaman iyi huylu yapıdadırlar ancak nadiren de olsa kötü huylu yani kanserli yapıda olmaları mümkündür. Miyomlar, âdet düzeninde meydana getirdikleri bozulmalar ve şiddetli âdet sancılarına sebep olmaları sebebi ile oldukça zararlıdırlar. Bazı kadınlarda kısırlığa da yol açabilen bu kitleler, teşhis edildikleri takdirde görmezden gelinmemelidirler. Miyom tedavisi kapsamında; düzenli doktor kontrolleri yapılmalı ve gerek görülüyorsa miyom ameliyatına başvurulmalıdır. Bu yazımızda ‘’Miyom ameliyatı nedir’’, ‘’Miyom ameliyatı nasıl yapılır’’ ve ‘’Miyom ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

  Ankara miyom ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın hastalıkları doktoru Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Rahimde yer alan kas tabakasından köken alan, bu tabakanın anormal değişimler geçirmesi sonucu oluşan iyi huylu kitlelere miyom denir. Miyomlar üreme çağında olan her kadında görülebilmektedir. Genelde belirti vermeseler de bazı kadınların âdet düzenlerini etkileyebilir, âdet kanamalarının daha uzun ve ağrılı geçmesine sebep olabilirler. Miyomların rahmin içinde bulundukları yere ve kapladıkları hacme bağlı olarak kadınlarda kısırlığa da yol açabileceği bilinmektedir. Ankara miyom tedavisi kapsamında yapılan miyom ameliyatı ile bu kitlelerden tamamen kurtulmak mümkündür.

  Miyom Ameliyatı Nedir?

  Miyom ameliyatı, rahim bölgesinde yer alan miyomların alınması için yapılan modern bir cerrahi operasyondur. Ankara miyom ameliyatı tamamen hastaya özel olarak planlanır. Böylece hastanın rahminde yer alan miyomların yeri ve büyüklükleri tespit edilir; ardından ise özel cerrahi işlemlerle alınırlar. Miyom ameliyatı iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki açık miyom ameliyatıdır, diğeri ise kapalı miyom ameliyatıdır. Kapalı miyom ameliyatı laparoskopik miyom ameliyatı olarak da bilinir; açık miyom ameliyatına kıyasla çok daha konforlu ve modern bir operasyondur.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyom belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Normalden daha ağrılı âdet kanamaları.
  • Âdet kanamalarının normalden daha uzun sürmesi.
  • Âdet düzeninde değişimler.
  • Düzensiz kanamalar.
  • Kasık ve karın bölgesinde ağrı, şişlik hissi.
  • İdrar kaçırma veya sık sık idrara çıkma.
  • Kabızlık.
  • Cinsel birliktelikler sırasında ağrı.
  • Kısırlık.

  Miyomların sebep olduğu belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde özellikle de hastalığın erken dönemlerinde hiçbir belirti gözlemlenmeyebilir. Bu yüzden miyomlar çoğu zaman jinekolojik muayeneler sırasında tesadüfen keşfedilirler. Aynı şekilde kısırlık tedavisi kapsamında yürütülen araştırmalar sırasında fark edilmeleri de mümkündür. 

  Miyom Ankara Neden Oluşur?

  Miyomlar östrojen gibi kadın üreme sistemi ve sağlığı için önemli olan hormonların düzensizleşmesi sebebi ile görülürler. Bu durum aşırı kilo gibi sebeplerden meydana gelebileceği gibi kalıtımsal sebeplerden de görülebilir. Miyomların neden oluştuğunun tespit edilebilmesi, gerekli kontrollerin sağlanabilmesi ve tedavi çalışmalarının başlayabilmesi için doktor muayenesi elzemdir. Bu yüzden rahminde miyom olduğundan şüphelenen kadınlar mutlaka bir Ankara kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelidirler.

  Miyom Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Miyom tedavisinin en önemli kısmı düzenli doktor kontrolleridir. Bu kontroller sayesinde gerek görüldüğünde ilaç tedavisine, daha kesin bir tedavi olarak ise miyom ameliyatına başvurulabilir. Hem ilaçlı tedavi hem de Ankara miyom ameliyatı; hastaların miyomlar sebebi ile deneyimlediği şikâyetleri ortadan kaldırmak için tercih edilir. Ancak miyom ameliyatı çok daha kesin, başarılı ve radikal bir tedavi uygulamasıdır.

  Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatı iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden ilki açık miyom ameliyatı, diğeri ise kapalı miyom ameliyatı olarak bilinir.

  Açık Miyom Ameliyatı

  Genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Operasyon öncesinde hasta için özel yürütülen bir tedavi planlama süreci yer alır. Tedavi planlaması yapıldıktan sonra ise ameliyat sürecine geçilir. Hastalar, genel anestezi altında oldukları için ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Böylece karın bölgesine yapılan kesi yardımı ile rahme ulaşılır ve miyomlar vücuttan alınır. Son olarak da yapılan cerrahi kesi, özel dikiş uygulamaları ile kapatılır.

  Kapalı Miyom Ameliyatı

  Genel anestezi altında yapılır ve bu operasyonun öncesinde de detaylı bir planlama süreci yer alır. Kapalı miyom ameliyatı, açık miyom ameliyatına kıyasla çok daha konforlu bir işlemdir. Çünkü bu operasyon sırasında laparoskopi olarak bilinen özel ve teknolojik bir cihaz kullanılır. Bu cihaz sayesinde, hastanın karnına büyük cerrahi kesiler yapılmasına gerek kalmaz.  Genel olarak bahsetmek gerekirse, uygulama sırasında hastanın karın bölgesine, boyutları bazı durumlarda 1 santimetreyi bile bulmayan kesiler yapılır. Bu küçük kesiler yardımı ile laparoskop isimli cihazın kamerası rahme yönlendirilir. Kamera yardımı ile yeri belirlenen miyom, yine aynı kamera ile anlık olarak görüntülenirken özel yöntemlerle hasta vücudundan alınır. Böylece ameliyat, hastanın vücuduna en az zararla tamamlanmış olur.

  Miyom Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Ankara miyom ameliyatı; operasyonun kapsamına ve hangi yöntemlerle yapıldığına göre bir ila birkaç saat arası sürebilir.

  Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Miyom ameliyatı sonrası hastalar, genel durumlarının takip edilmesi ve anestezinin etkilerinin geçmesi için 1 gece hastanede misafir edilirler. Kapalı miyom ameliyatında iyileşme süresi, açık miyom ameliyatına kıyasla daha kısa ve konforludur. Genel olarak bahsetmek gerekirse hastalar ameliyatın ardından 2 ila 4 hafta içerisinde büyük oranda iyileşme gösterirler.

  Miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında; ağır işlerden uzak durulması, sportif faaliyetlere bir süre ara verilmesi ve havuz veya kaplıca gibi kamusal alanlarda bulunulmaması yer alır.

  Ankara Miyom Ameliyatı Fiyatları 2024

  Ankara miyom ameliyatı fiyatları; miyom ameliyatının hangi yöntemle ve hangi kapsamda gerçekleştiğine göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden net bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. 2024 miyom ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Ankara kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Yeksin Helvacıoğlu Karataş gibi uzman bir isimden randevu alabilirsiniz.

  Call Now Button